Antalya'da patlama

Antalya'da bir restoranda gaz sıkışması sonucu meydana gelen patlama, maddi hasara yol açtı. Patlamada herhangi bir can kaybı ve yaralanma olmadığı bildirildi.

09 Kasım 2009 Pazartesi, 07:43
Abone Ol google-news

Gençlik Mahallesi Atatürk Caddesi'nde bir apartmanın altında faaliyet gösteren restoranda sabah saatlerinde patlama meydana geldi. Patlama sonucu restoranın etrafındaki binalarda ve dükkanlarda hasar oluştu. Evlerin ve dükkanların camları kırılırken, bazı dükkanların tezgahlarının da hasar gördüğü tespit edildi. İtfaiye ve emniyet yetkilileri, patlamanın tüpten sızan gazın sıkışması sonucu meydana geldiğini belirterek, soruşturmanın sürdürüldüğünü kaydettiler.

Antalya Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, saat 06.40 sıralarında Gençlik Mahallesi 1318 No'lu Sokak'ta bulunan bir iş yerinde meydana gelen patlamada herhangi bir can kaybı veya yaralanma meydana gelmediği belirtildi. Açıklamada, itfaiyenin yaptığı ilk incelemeye göre patlamanın gaz sıkışması neticesinde meydana geldiğinin anlaşıldığı kaydedildi.

 

'Can kaybı olmamasıyla teselli buluyoruz'

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, patlamanın meydana geldiği restoranın olduğu bölgede incelemelerde bulundu. İncelemelerin ardından gazetecilere açıklama yapan Akaydın, iş yerindeki patlamanın gaz sıkışması sonucu meydana geldiğinin sanıldığını kaydetti.

Olayın teknik olarak araştırılacağını ifade eden Akaydın, ''Patlamanın erken saatte olması ve can kaybının olmaması ile teselli buluyoruz. Bu yıl Antalya'da bu ikinci olay. Diğerinde önemli bir kayıpla karşı karşıya kalmıştık. Teknik olarak araştırılacak. Araştırma sonucu daha etraflı bilgi sahibi olabiliriz. Bütün hemşehrilerime geçmiş olsun'' dedi.

Akaydın gazetecilere, patlamanın yaşandığı 34 numaralı Girne apartmanının iki apartman yan tarafında bulunan 38 numaralı Fenercioğlu apartmanını göstererek, ''Şu binada 10 sene yaşayan bir Antalyalı olarak komşularıma geçmiş olsun diliyorum. Belediye olarak vatandaşlara elimizden gelen yardımı yapacağız. Valilik de zannediyorum gereken fonları harekete geçirecektir. Burada bir afet söz konusu. Türkiye Cumhuriyeti'nin bu konuda fonları vardır'' diye konuştu.

İtfaiye Daire Başkanı

İtfaiye Daire Başkanı Emin Pehlivan da, patlama nedeninin kesin olmamakla birlikte gaz sıkışması nedeniyle olduğunu belirtti. Pehlivan, ''Patlama sebebi gaz sıkışması olarak görülüyor. Etki alanı çok fazla. Patlamadan yaklaşık 200 daire ve 20 araç etkilendi'' dedi. Pehlivan, bir soru üzerine, iş yerindeki buzdolaplarının otomatik sistemlerinin devreye girip çıkmasının patlama için tetikleyici bir neden olabileceğini söyledi.
 

Çevre sakinleri: Patlama sesiyle uyandık

Girne apartmanı sakinlerinden Aydın Yurdagül de, büyük bir sesle uyandıklarını belirterek, ''Odamdaki bütün camlar aşağı indi. Ailemi kontrol ettim, kimsenin bir şeyi yoktu. Kapıyı açtık. Bir duman merdivenden yukarı çıkıyor, boğazımızı yakıyordu. İlk önce yangın var sandık. Kapıyı kapattık. Bir süre balkonda bekledik. Yaşlı komşularımıza seslendik ve aşağıya indik'' diye konuştu.

Patlamanın olduğu Antepçe restoranın yanındaki Angel büfenin sahibi Hüseyin Doğan da, patlama sesiyle uyandığını ve aklına hemen büfede bulunan köpeğinin geldiğini anlattı. Doğan, ''Onu almaya geldim iş yerine, yaşıyor ama çok kötü durumda. İş yeri de çok kötü. Patlamanın olduğu Antepçe'yle aramızdaki duvar yıkılmış'' dedi. Çevredeki apartmanlardan birinde oturan Fatma Savran da, bir patlama sesiyle uyandıklarını ve korktuklarını belirterek, evlerinin tüm camlarının kırıldığını söyledi.

 

Angel'ın kurtulması sahiplerini sevince boğdu

Patlama sırasında restoranın hemen yanında bulunan 'Angel' isimli büfe de büyük zarar gördü. Patlamanın şiddetiyle büfe ve restoran arasındaki duvar yıkılırken, büfede bulunan 'Angel' isimli rottweiler cinsi köpeğin kurtulması büyük sevinç oluşturdu. 'Angel', iş yeri sahibi Hüseyin Doğan tarafından alınarak kayınvalidesine götürüldü.

Angel'i temizleyen Sevil Demir, ''Sabah kızıma ve damadıma üst üste gelen telefonlarla uyandık. Olay yerine gittiğimizde feci manzara vardı. Angel için çok endişelendik'' dedi.
Polisin ilk anda kendilerini olay yerine yanaştırmadığını dile getiren Demir, şunları söyledi:
''Yukarıdan cam yağıyordu. 'İçeride köpek var, bakabilir miyiz' dedim. Damadım ve çocuklar hemen içeri girerek Angel'ı aldılar. Sağ salim kurtuldu ya... İçeriden çıkınca kan içindeydi, bebek gibi ağladı. Çok şaşkındı, korkmuştu ve tüm vücudu titriyordu. Bir yaşını yeni bitiren torunum var. Onun gibi korkmuştu ve boynuma sarıldı.'' Demir, 6 yaşındaki Angel ile sürekli konuşarak ve oyun oynayarak dikkatini dağıtmaya çalıştı.