Barak zor durumda

Resmi bir ziyaret için ABD'de bulunan İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, Kudüs Belediyesi'nin Doğu Kudüs'te park yapımı ve bunun için düşünülen alanda Filistinlilere ait ruhsatsız 22 ev hakkında yıkım kararı alması nedeniyle eleştirildi.

22 Haziran 2010 Salı, 11:52
Abone Ol google-news

İsrail basınına göre, İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak'ın Amerikalı üst düzey yetkililerle yaptığı toplantılarda, muhatapları Barak'tan konuyla ilgili açıklama istedi ve eleştirilerde bulundu.

Savunma Bakanının makamından yapılan açıklamada da, Barak'ın Doğu Kudüs'te Filistin nüfusunun yoğun olduğu mahallelerden Silvan'da yapımı öngörülen arkeolojik park projesiyle ilgili kararlara, özellikle zamanlama açısından tepki gösterdiği belirtildi. Barak, "Kudüs Belediyesi ve Planlama Komitesi sağduyu ile hareket etmeyip, zamanlama konusunda da hassasiyet göstermemiştir. Bu ilk kez de olmuyor" dedi.

Ehud Barak ayrıca, planın Kudüs'te gerilimi artırabileceği ve Amerikalılarla uzlaşmazlığı derinleştirebileceği uyarısında bulunurken, "Obama yönetimi de zaten planı kınadı" hatırlatmasında bulundu.

Barak, açıklamasında "Kral'ın Bahçesi" adı verilen projenin, Kral Davud'dan bugüne 3 bin yıldır beklediğini belirterek, "Eğer devletin siyasi kaygıları gerektiriyorsa, bir üç veya 9 ay daha bekleyebilir" ifadelerine yer verdi.

Kudüs Belediyesi'nin Planlama ve İnşaat Komitesi, dün Silvan'da yapımı planlanan arkeolojik park projesi kapsamında, bölgede Filistinlilere ait ruhsatsız 22 evin yıkımını onaylamıştı. Yıkılacak evlerin yerinde bir turizm merkezi inşa edilmesi de hedefleniyor. Belediye evleri yıkılacak 22 aileye Silvan'ın diğer alanlarında ev yapmaları için yardımcı olacaklarını belirtiyor.
Park inşası ve ev yıkımlarına ilişkin kararın çıkmasından sonra ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Phillip Crowley, bunun yeni başlayan İsrail-Filistin dolaylı barış görüşmeleri için bir tehdit oluşturduğunu söylemişti.


Belediye Başkanı Projeyi savundu

Kudüs Belediye Başkanı Nir Barkat ise yazılı bir açıklama yaparak, arkeolojik park ve turizm merkezi projesini savundu. Barkat, özellikle Barak'ın sözlerini hedef alarak, Kudüs'ün doğusunun yıllardır ihmal edildiğini, şimdi belediyeye yardımcı olmak yerine Savunma Bakanı'nın gerçekleri araştırmadan tavır gösterdiğini ifade etti.

Barkat'ın açıklamasında, Silvan için hazırlanan yeni planın Araplar için binlerce konut yapımına imkan tanıdığı gibi, yüzlerce yasadışı konut problemine de çözüm getireceği savunuldu.

İsrail Başbakanlığından dün gece yapılan açıklama da, Silvan'daki yıkımlar ile kalkınma projesinin daha ilk aşamalarda olduğu ve nihai onay haline gelebilmesi için müzakereler gerektirdiği ifade edildi. Açıklamada, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun tarafların, yasalar doğrultusunda kabul edilebilir bir çözüme erişebilecekleri yolundaki temennisi de dile getirildi.