BDP saldırıyı "şiddetle" kınadı

Ankara ve Siirt'te sivillerin hayatını kaybetmesine neden olan bombalı ve silahlı saldırılara BDP'den kınama geldi.

21 Eylül 2011 Çarşamba, 09:34
Abone Ol google-news

Ankara ve Siirt'te sivillerin hayatını kaybetmesine neden olan bombalı ve silahlı saldırılara BDP'den kınama geldi.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Eşbaşkan Gültan Kışanak'ın yaptığı ortak açıklamada, "Yaşam hakkına yönelik bu saldırıları şiddetle kınıyoruz. Her iki olayı yapan ve yaptıranlar bir an önce açığa çıkarılmalıdır. Hiç bir soru işaretine yer bırakmayacak şekilde sağlıklı bir soruştuma yürütülmeli ve tüm bilgiler kamuoyu ile paylaşılmalıdır" denildi.

Demirtaş ve Kışanak, Ankara'da üç kişinin hayatını kaybetmesine neden olan bombalı saldırı ile Siirt'te 4 sivil kadının ölümüne neden olan roketatarlı saldırıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi:
"Ankara Kumrular Caddesinde yaşanan patlamada 3 yurttaşımız yaşamını kaybetmiş, 34 vatandaşımızda yaralanmıştır. Yine Siirt'te yapılan saldırı sonucu 4 kadın yurttaşımız yaşamını yitirmiş, 2'si de ağır yaralanmıştır. Öncelikle her iki olayda yaşamını yitiren yurttaşlarımıza Allahtan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı ve yaralı yurttaşlarımıza da acil şifalar diliyoruz. Yaşamını yitiren yurtaşlarımızın ailelerinin ve sevenlerinin acısını paylaşıyoruz."
 

"Şiddetle kınıyoruz"

Olayı şiddetle kınayan Demirtaş ve Kışanak'ın açıklamasında sorumluların bir an önce ortaya çıkartılması istenerek şöyle devam edildi:
"Yaşam hakkına yönelik bu saldırıları şiddetle kınıyoruz. Her iki olayı yapan ve yaptıranlar bir an önce açığa çıkarılmalıdır. Hiç bir soru işaretine yer bırakmayacak şekilde sağlıklı bir soruştuma yürütülmeli ve tüm bilgiler kamuoyu ile paylaşılmalıdır."

"Gayri ciddi açıklamalar"

Açıklamada Ankara'da yaşanan saldırı sonrası hükümmmet ve devlet görevlilerinin yaptığı açıklamalar da eleştirilerek şöyle denildi:
"Ne yazık ki dün Ankara'da meydana gelen patlamadan sonra hükümet ve devlet kurumlarının sergilediği tutum, yaptıkları çelişkili, gayri ciddi açıklamalar, hükümetin böyle bir kapasitesinin veya niyetinin olmadığını da göstermiştir. İçişleri bakanı İdris Naim Şahinin tutarsız açıklamaları ve olayda yaşamını yitirten yurttaşlarımız için kullandığı dil, kamuoyunu hayrete düşürmüştür. Barış ve Demokrasi Partisi olarak tüm kamuıyu ile üzüntülerimizi paylaşıyor, bu tür olayların yaşanmaması ve ülkemizde barışın ve demokrasinin egemen olması için, yılmadan mücadele edeceğimizi belirtiyoruz."