Bebek ürünleri toksinlerle dolu

Bebekler ve küçük çocuklar toksinlerle birebir temas halinde... Yapılan araştırmalar toksinler karşısında oldukça savunmasız olan bebek ve küçük çocukların büyük risk altında olduğunu ortaya çıkardı.

26 Mayıs 2011 Perşembe, 14:43
Abone Ol google-news

Araştırmacılar bebek bezi, yastıkları, alt değiştirme tahtaları, bebek arabaları ve özel araç koltukları gibi birçok bebek ürününde alev geciktirici kimyasallar buldu.

Discovery News'un haberine göre, bu kimyasalların bazıları muhtemel kanserojenler olarak biliniyor, bazıları ise hormonları sekteye uğratıyor ve bir kısmı ise beyin hasarı ile ilişkilendiriliyor.

Çalışmanın başında bulunan Duke University çevre kimyagerlerinden Heather Stapleton tespit edilen riski rakamlara dökmekte zorlansalar da bulgular hâlâ endişe verici olduğunu ve bu tür risk içeren ürünleri kendi 2 yaşındaki bebeğinden uzak tutmaya başladığını söylüyor.

Stapleton, bu kimyasalların ürünlerin içine yangına karşı önlem olarak konulduğunu ancak artık alev geciktirmek için bu kimyasallar yerine alternatif başka çözümler yaratılması gerektiğini de ifade ediyor.

Amerika'da uygulanan standartlara göre içinde poliüretan köpük bulunan bir ürünün ateşe karşı 12 saniye dayanması gerekiyor. Bunun için de en ucuz ve en kolay yöntem olarak bu tarz kimyasalların köpüğe eklenmesi oluyor.