Beşiktaş'ın mali kongresi

Beşiktaş Kulübü'nün Yıllık Olağan İdari ve Mali Genel Kurul Toplantısı'nda, Mali İşlerden Sorumlu Asbaşkan Ertunç Soğancıoğlu, kulübün mali durumuyla ilgili bilgi verdi.

30 Ocak 2010 Cumartesi, 10:32
Abone Ol google-news

Asbaşkan Ertunç Soğancıoğlu, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilen toplantıda yaptığı açıklamada, kulübün net borç tutarının 149 milyon 570 bin 528 lira olduğunu, ayrıca kulüp başkanı Yıldırım Demirören'e de 62.9 milyon lira borç bulunduğunu açıkladı.

Böylece siyah-beyazlı kulübün toplam borcu da, başkana olan borçla birlikte 212 milyon 470 bin 528 liraya ulaştı.

Soğancıoğlu, hem Beşiktaş Futbol Yatırımları A.Ş., hem de derneğin mali durumuyla ilgili ayrıntılı bilgiler verdi.
 

Aksu yanlıları sağda, Demirören yanlıları solda

Siyah-beyazlı kulübün Yıllık Olağan İdari ve Mali Genel Kurul Toplantısı'nda, başkan adaylarından Murat Aksu'yu destekleyenlerin salonun sağında, Yıldırım Demirören'i destekleyenlerin ise salonun solunda oturduğu gözlendi.

Murat Aksu ve yönetim kurulu adayı üyeler salonun sağ kısmında en öndeki koltuklarda otururken, Demirören'in yeni yönetim kurulu aday listesinde yer alan üyeler ise sağ taraftaki ön koltuklarda yerlerini aldı.

Demirören, salona girişinde, Murat Aksu'nun yönetiminde yer alan isimlerle tek tek tokalaştı ve seçimde başarılar diledi.
 

Baba desteği

Başkan Yıldırım Demirören'in babası Erdoğan Demirören de kongre salonuna gelerek oğluna destek verdi.

Bu arada, yarın yapılacak seçim öncesi iki başkan adayının destekleyenleri toplantı salonunun dışında seçim kulisleri yaptı.

Ayrıca, kurullara aday olanlar da zaman zaman broşürler dağıtarak tanıtımlarını yaptı.
Öte yandan, saat 11.00 itibariyle mali kongreye 1099 kişinin katıldığı açıklandı. Bu sayının önümüzdeki saatlerde artması bekleniyor.

 

Aksu:Beşiktaş'ın maddi anlamda iflas etti

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen genel kurulda ilk konuşmacı olarak kürsüye çıkan başkan adayı Murat Aksu, Beşiktaş Kulübü ikinci başkanlığı görevinin ardından son yıllarda bulunduğu her ortamda Beşiktaşlılar'ın ortak endişesinin camianın kültüründe olmayan şekilde aşırı borçlanma olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:
''15 Ekim'de başkanlığa adaylığımı açıkladığım bugüne kadar, yaklaşık 3.5 aylık süreçte Beşiktaş'ın maddi anlamda iflas ettiğinin altını çizmeye çalıştım. Yaşadığımız maddi çöküntünün boyutlarını sizlere anlattım. Sizlerin en doğal hakkı olan bilgiye ulaşmanız ise yapılan manipülasyonlarla engellenmeye çalışılmıştır.''

Aksu, Beşiktaş'ın toplam borç yükünün kulübün ve şirketin açıkladığı İstanbul Menkul Kıymetleri Borsası'ndaki (İMKB) resmi rakamlara göre 355 milyon TL olduğunu kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bir başka deyişle, son yapılan transferler ve borçlanmalarla beraber Beşiktaş'ın üzerindeki mali yük 250 milyon doların üstündedir. Beşiktaş'ın borcu konusunda Yıldırım Demirören, Denetleme Kurulu ya da Murat Aksu ne açıkladı?' demeden sadece İMKB'deki bilançolara ve dip notlara bakın. Bu size gerçeklerin ne kadar acı olduğunu gösterecektir. Beşiktaş esas olarak iki ana tüzel kişilik olarak faaliyetlerine devam etmektedir. Biri basketbol ve diğer amatör şubelerin olduğu dernek, diğeri futbol gelir ve giderlerine sahip olan Futbol Yatırımları Anonim Şirketleri'dir. Beşiktaş Futbol Yatırım Anonim Şirketi, İMKB'den işlem görmekte olduğundan mali tablolarını yılda en az iki defa bağımsız denetimden geçirmekte ve SPK ile İMKB'yı raporlamaktadır.''

 

''Bu sizlerin sayesinde oldu''

Yıldırım Demirören, Beşiktaşlılık ve duruşunun çok farklı olduğunu ifade ederek, ''Ben küfre karşıyım, tribüne değil. Başkanına küfür eden tribünler temizlenecek. Sayın Hasan Arat, siz de küfürle gittiniz, Serdar Bilgili de küfürle gitti ama ben küfürle gitmeyeceğim. Küfür edenler tribünden gidecek'' diye konuştu.

Yarınki genel kurulun hayırlı olmasını temenni eden başkan Demirören, ''Sayın Murat Aksu, size de başarılar dilerim. Her şey gönlünüzce olsun'' diyerek sözlerini tamamladı.
Bu arada, Beşiktaş Kulübü yönetimini idari ve mali açıdan ibra etmeyen üyeler, bu yöndeki dilekçelerini Divan Kurulu Başkanlığı'na verdiler.

Yaklaşık 5 saat süren toplantının bitiminde iki başkan adayı Yıldırım Demirören ve Murat Aksu biraraya gelerek kucaklaştı ve yarınki seçimde birbirlerine başarı diledi.