Cennete viyadük!

Marmaris ile Fethiye arasındaki karayolunu 'rahatlatmak' amacıyla Gökova Kavşağı'na yapılması planlanan viyadüke tepki yağıyor.

09 Aralık 2013 Pazartesi, 09:15
Abone Ol google-news

MUĞLA’nın ilçeleri Marmaris ve Fethiye’ye ulaşımının kesintisiz sağlanabilmesi için doğal ve arkeolojik sit alanındaki Gökova Kavşağı’na yapılması düşünülen viyadük, çevrenin doğal dokusunu bozacağı gerekçesiyle tepkilere neden oldu. Projeye sınır komşu Akyaka Beldesi Belediye Başkanı CHP’li Ahmet Çalca, tasarının yanlış olduğunu savundu.

Aynı bölgenin 550- 600 metre yukarısında 6-7 ölümlü kazanın yaşandığı Akyaka girişine daha önce altgeçitli yol istediklerini hatırlatan Çalca şöyle konuştu:

“O zaman bize şimdiki haliyle yeterli raporu veren Karayolları, hiçbir ölümlü kazanın yaşanmadığı kavşağa ne akla viyadük yapıyor anlamış değilim. Burası Birinci Derece Doğal ve Arkeolojik Sit Alanı. Bölgede kültür varlığı olarak tescillenmiş kaya mezarları var. Yolun yapılabilmesi için Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nden izin alınma zorunluluğu var.”

Seyahat acentesi işletmecisi, Marmaris Kent Konseyi üyesi Nurcan Dağ da, “Trafik yoğunluğu yok ve zaten ışık sistemiyle çözülmüş. Bu doğa güzelliğine yazık etmesinler” dedi.