İstanbul merkezli 24 ilde FETÖ'nün TSK yapılanmasına operasyon

FETÖ'ye yönelik yürütülen soruşturma kapsamında İstanbul merkezli 24 farklı ilde aralarında görevde bulunan askerlerin bulunduğu 47 şüphelinin yakalanmasına yönelik operasyon düzenlendi.

29 Haziran 2021 Salı, 10:11
İstanbul merkezli 24 ilde FETÖ'nün TSK yapılanmasına operasyon
Abone Ol google-news

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, aralarında Hava, Kara ve Deniz Kuvvetleri, Jandarma ve Sahil Güvenlik ile Emniyet Genel Müdürlüğünde görevde olanların da bulunduğu 47 şüpheli hakkında verilen gözaltı kararı üzerine İstanbul merkezli 24 ilde eş zamanlı operasyon düzenlendi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosunca, örgütün TSK yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, FETÖ/PDY'nin örgütsel iletişim modeli ankesör ve büfe gibi sabit hatlardan, ardışık arandığı tespit edilen şüphelilere yönelik çalışmalar devam ediyor.

OPERASYON AYRINTILARI

Bu kapsamda, söz konusu iletişim yöntemini kullanmalarının yanı sıra haklarında örgüt bağlantılarına dair itirafçı beyanı gibi başka deliller bulunan, Kara, Hava, ve Deniz Kuvvetleri Komutanlıkları ile Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğüne mensup görevde bulunan yarbay, binbaşı, 4 yüzbaşı, 2 üsteğmen, 16 astsubay ve 2 polis memuru TSK'dan emekli 2 albay ve 2 astsubay, ihraç 2 binbaşı ile 2 astsubay, açıkta olan astsubay, firari üsteğmen, istifayla ayrılan 4 uzman çavuş ve kapatılan askeri okul öğrencisi 4 kişi ile 3 "sivil mahrem imam" olmak üzere toplamda 47 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

Bunun üzerine harekete geçen emniyet güçleri, şüphelilerin yakalanması için İstanbul merkezli 24 ilde eş zamanlı operasyon başlattı.