"İsrail'le meseleyi büyütmeyeceğiz"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail ile son dönemde yaşanan diplomatik krize ilişkin, ''Bu noktada bizler bu işi çok daha ileri taşımayı düşünmüyoruz'' dedi.

17 Ocak 2010 Pazar, 17:03
Abone Ol google-news

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri'ne hareketinden önce Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde yaptığı açıklamada, Haiti'de yaşanan depremi anımsatarak, bu ülkeye Kızılayın yardım gönderdiğini, ayrıca acil yardım ekiplerinin gittiğini ifade etti.

Daha sonra soruları yanıtlayan Erdoğan, bir gazetecinin İsrail ile Türkiye arasında yaşanan diplomatik krize ilişkin çelişkili açıklamalar geldiğini ifade etmesi ve bu açıklamaları nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine, şöyle konuştu:

 

''Burada bir koalisyon Hükümetinin içindeki sıkıntıyı dile getirmemiz lazım. Şu anda koalisyon ortaklarından Ehud Barak, ikinci güçlü ortağı ve siyasi parti lideri, diğeri bakan yardımcısı (Daniel Ayalon)... Haddi aştığı ortada. Bizler için muteber olan, yeterli olan bu hatayı Hükümet olarak kabul etme noktasında bugün Ehud Barak'ın burada yaptığı açıklamadır. Bu açıklama üzerinden olay değerlendirilirse daha isabetli olur. Bu noktada bizler bu işi, çok daha ileri taşımayı düşünmüyoruz. Türkiye asırlar önce ne ise Cumhuriyet kurulduğunda ne ise bugünde aynı Türkiye'dir. Kendisiyle çok fazla oynanmasını istemez. Böyle de bir iktidar bugün işbaşındadır.''

Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin Gazze'ye ilişkin İslam dünyasının tutumunun nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine de bu konuyu İslam Kalkınma Örgütü ziyareti sırasında değerlendirme fırsatı olacağını söyledi. Erdoğan, ''İslam dünyası olarak halkı kastetmeyelim. Yönetimler olarak olayı ele alacak olursak, İslam dünyasının dünya Müslümanlarının beklediği tepkiyi yönetimler ortaya koyamamıştır. Bu işin acınacak yanıdır'' dedi.

''Türkiye'nin, bölgede barış, huzur ve istikrar arayışını ayrım yapmaksızın en güçlü şekilde sürdüren ve neredeyse ülkelerden de hüsnükabul gören nadir ülkelerden biri olduğunu'' ifade eden Başbakan Erdoğan, bunun iyi anlaşılmasını ve değerlendirilmesini ümit ettiklerini ifade etti.

Türkiye'nin, BAE ve Suudi Arabistan ile karşılıklı saygı ve diyalog anlayışına dayanan ilişkilerinin, her alanda memnuniyet verici düzeyde ilerlediğini vurgulayan Erdoğan, dostluk ve kardeşlik ilişkilerini daha da ileri götürme arzusunda olduklarını kaydetti.
BAE'ne gerçekleştireceği ziyarette, 3. Dünya Enerji Zirvesi'nde bir konuşma yapacağını anlatan Erdoğan, bu vesile ile zirveye katılacak devlet ve hükümet başkanlarıyla ikili temaslarda bulunmayı öngördüğünü söyledi.

Erdoğan, özellikle Veliaht Prens Şeyh Muhammed bin Zayed El Nahyan'la yapacağı görüşmelerde, BAE ile ikili düzeyde ilişkilerin değerlendirileceğini ve işbirliğinin daha da geliştirilmesi imkanlarının araştırılacağını belirtti.

BAE'nin 2008 yılında Körfez ülkeleri arasında en büyük ticaret hacmine sahip olan ülke konumuna geldiğini ifade eden Erdoğan, iki ülke arasındaki mevcut potansiyelin ticaret hacminin daha da artırılmasına müsait olduğunu dile getirdi.

Erdoğan, ''BAE ile ikili ekonomik işbirliğimizin geliştirilmesi ve yatırım alanlarının çeşitlendirilmesi ziyaretimizde ele alacağımız en önemli konu olacaktır'' diye konuştu.
 

Ziyaretin amacı

Daha sonra Suudi Arabistan'a geçerek, Riyad'da, Kral Abdullah Bin Abdülaziz El Saud ve Veliaht Prens ile görüşeceğini anlatan Erdoğan, görüşmede, Türkiye ve Suudi Arabistan ilişkilerini bütün yönleriyle gözden geçirme ve yeni işbirliği alanları hakkında görüş alış verişinde bulunmayı öngördüğünü söyledi.