İstanbul'a son bir şans

Birleşmiş Milletler'in Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirası Komitesi, İstanbul'un ''tehlike altındaki miras listesine'' alınmasını konuştu. Komite eksikliklerini tamamlaması konusunda İstanbul'a 2010'a kadar bir kez daha süre verilmesine karar verdi.

28 Haziran 2009 Pazar, 18:25
Abone Ol google-news

Birleşmiş Milletler'in Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirası Komitesi'nin İspanya'nın Sevilla kentinde yaptığı bugünkü toplantıda, İstanbul'un Dünya Mirası listesinden çıkartılarak, ''tehlike altındaki miras listesine'' alınması konusu gündeme geldi.

Komite, İstanbul'a bir yıl daha süre vererek, bu konunun gelecek yıl yapılacak toplantıda ele alınmasını kararlaştırdı.

Toplantıda, nisan ayında İstanbul'u ziyaret eden UNESCO heyetinin raporu görüşüldü. Komite, İstanbul'a giden heyetin hazırladığı rapor doğrultusunda, İstanbul'a eksikliklerini tamamlaması konusunda 2010'a yeniden kadar süre verilmesini kararlaştırdı.

İstanbul'un, "Dünya Kültür Mirası" listesinden çıkartılması konusu 2006 yılında Litvanya'nın Vilnius'ta, ardından da 2008 yılında Kanada'nın Quebec kentinde düzenlediği toplantılarda gündeme gelmiş, her seferinde İstanbul'a eksikliklerini düzeltmesi için süre verilmişti.

Komite söz konusu toplantılarda, İstanbul'da alınması gereken önlemler konusunda bir dizi öneride bulunmuş ve görülen eksikliklerin düzeltilmesini istemişti.

İstanbul'un tarihi alanları, kültürel varlık olarak 1985 yılında Dünya Kültür Mirası listesine kaydedilmişti.

Dünya Mirasını Koruma Komitesi'nin, kentsel gelişim ve sit alanlarının korunmasına yönelik endişelerinin ardından, İstanbul'un bu listeden çıkarılması gündeme gelmişti.

Dünyanın 145 ülkesinden, 679 kültürel sit ve 174 doğal sit UNESCO'nun koruması altında bulunuyor.