Libya'da çatışma

Libya'da Muammer Kaddafi yanlısı güçlerin başkent Trablus'a en yakın kent olan stratejik önemdeki Zaviye kentinin kontrolünü yeniden ele geçirmeye çalıştığı bildirildi.

01 Mart 2011 Salı, 08:29
Abone Ol google-news

Libya'da Muammer Kaddafi yanlısı güçlerin başkent Trablus'a en yakın kent olan stratejik önemdeki Zaviye kentinin kontrolünü yeniden ele geçirmeye çalıştığı bildirildi.

Görgü tanıkları, Trablus'un 50 kilometre batısında isyancıların kontrolü altındaki Zaviye'nin Kaddafi güçleri tarafından ele geçirilme girişiminin başarısız olduğunu söyledi.

Tanklar ve uçaksavar silahlarıyla takviyeli Kaddafi askerlerinin dün gece Zaviye'yi yeniden ele geçirme girişimi sonrası çıkan çatışmaların 6 saat sürdüğünü belirten görgü tanıkları, Kaddafi güçlerinin 6 noktadan isyancı mevzilerine saldırdığını, ancak isyancıların askerleri püskürtmeyi başardığını kaydetti.

 

Muhalefet askeri konsey kurdu

Libya'daki isyan hareketi Bingazi'de gelecekteki silahlı kuvvetlerin nüvesini oluşturacak bir askeri konsey kurdu.

Başkent Trablus'a 1000 kilometre mesafedeki Bingazi merkezli muhalefetin yetkililerinden Salva Bughaighi, dün gece bir askeri konsey kurulduğunu belirtti.

Bu konseyin üyelerinin listesi henüz tam olarak belirlenmedi, ancak muhalefete katılan Albay Kaddafi'nin eski bakanı General Abdülfetih Yunus'un konseyde yer almadığı kaydedildi.

Konseyin, ülkenin "istiklalini ilan eden" diğer kentlerindeki benzer kuruluşlarla kısa sürede temasa geçmesi öngörülüyor.

Muhalefet üyesi ve saygın avukat Fethi Tirbil, konsey listesindeki bazı isimler konusunda çekinceler bulunduğunu belirterek, "En başından devrimi başlatan subayları öne çıkarmak istiyoruz" dedi.

Kaddafi karşıtı dava etrafında birleşen askerler günlerdir Trablus'taki muhaliflere destek için yürüyüş veya destek operasyonu yapılmasını gündeme getirirken, Bingazi'deki silahlı güçlerin sorumlusu General Ahmed Katrani, böyle bir fikri reddediyor.

İsmi henüz askeri konsey listesinde yer almayan General Katrani, "Trablus rehin. Oradaki muhaliflerle temas halindeyiz, ama bizden bir şey yapmamamızı istediler. Ayaklanmayı bizzat kendilerinin yürütebileceğini söylediler" dedi.

Bingazi'deki askerler batıdaki isyancılara, Kaddafi yanlısı güçlere karşı mücadele yöntemi konusunda danışmanlık yapmaya gayret ediyorlar.

Düzenli ordu Albay Kaddafi tarafından darbe yapılabileceği endişesiyle zayıf bırakılmış, silahlı milisler güçlendirilmişti.

Libya'da 15 gündür süren isyanın ardından muhalefet tüm doğunun ve batıdaki birçok kentin kontrolünü elinde bulunduruyor, başkente Trablus ve çevresi Kaddafi yanlılarının denetiminde bulunuyor.