"ÖSYM temize çekilmeli"

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, ÖSYM'nin ''beceriksiz yöneticiler yüzünden'' hataların, hırsızlığın, yolsuzluğun, hüllenin merkezi olarak anıldığını savunarak, iktidarın ''ÖSYM'yi temize çekmesi'' gerektiğini bildirdi.

25 Nisan 2011 Pazartesi, 08:54
Abone Ol google-news

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, yaptığı yazılı açıklamada, ÖSYM'nin, soruşturma tamamlanınca YGS sonuçlarının açıklanacağını ve LYS başvurularının ise YGS sonuçlarının açıklandığı andan itibaren başlayacağını duyurduğunu hatırlattı.

YGS'deki şifre skandalı dolayısıyla günlerdir uykusuz geceler geçiren, motivasyonları bozulan ve LYS'ye hazırlanamayan öğrencilerin artık bu kabustan uyanmak istediğini ifade eden Koncuk, ÖSYM'nin bugüne kadar takındığı tavrın öğrencileri ve ailelerini rahatlatmak yerine, daha da gerdiğini vurguladı. Koncuk, şunları kaydetti:

''ÖSYM Başkanı istifa etmek ve YGS'nin iptal edildiğini açıklamak için daha ne beklemektedir? ÖSYM Başkanının soruşturmanın tamamlanmasını beklemeden, YGS'yi çoktan iptal etmesi gerekirdi. Şifre olduğunu kabul eden ÖSYM Başkanının YGS'yi iptal etmemesinin ve ısrarla koltuğunu bırakmamasının ardında hangi gerçekler yatmaktadır?
Öte yandan ÖSYM hatalar zincirine bir yenisini eklemiştir. Dün yapılan ALES'te yaşanan kitapçık krizi yine gençleri mağdur etti. Gece gündüz demeden çalışan, büyük emekler vererek, ALES'e hazırlanan öğrencilerin yaşadığı hüsran, ÖSYM'nin işini ne denli baştan savma yaptığını ve hatalarından hiç ders çıkarmadığını bir kez daha gösterdi. ÖSYM'nin tüm bu olanlara rağmen, ısrarla Meteksan firmasıyla çalışmasını da manidar buluyoruz. 'Türkiye'nin artık bir sınav skandalını daha kaldıracak gücü yok' derken, ÖSYM'nin yeni skandallar yaratması olayın vahametini gözler önüne sermektedir.''

ÖSYM'nin gençlere ALES'te çektirdiği eziyetin hesabını vermek zorunda olduğunu savunan Koncuk, hata yapma lüksü olmayan bir kurumun önce KPSS, ardından YGS, şimdi de ALES'te yaptığı ''bu kepazeliklere'' iktidarın hiçbir mensubunun ''dur'' demediğini öne sürdü.
ÖSYM Başkanının siyasi erk tarafından sürekli korunup, kollanmasının nedenini merak etiklerini belirten Koncuk, açıklamasında, şunları ifade etti:

''ÖSYM Başkanı Ali Demir acaba ne tür meziyetlere sahiptir ki, hala görevinin başındadır? Siyasilerin görevi bütünleştirmekten ve çözümden uzak, tehditkar sözler sarf etmek, hataların ve haksızlıkların üzerini örtmek değil, toplumun sesine kulak vermektir. Dolayısıyla iktidar artık ÖSYM'yi temize çıkarmaktan vazgeçmeli, ÖSYM'yi temize çekmelidir.
YGS'yi, ALES'i eline, yüzüne bulaştıran ÖSYM Başkanı Ali Demir yaşanan bu kaosun, toplumsal infialin en büyük sorumlusudur. İşinin ehli olmadığı çok açık olan Ali Demir, anlaşılan o ki, istifa etmek için yeni bir rezalete daha imza atmayı beklemektedir.
ÖSYM'nin adı beceriksiz yöneticiler yüzünden hataların, hırsızlığın, yolsuzluğun, hüllenin merkezi olarak anılmaktadır. Gelecekleri çalınan, haksızlığa uğrayan gençlerimiz artık sınavların temiz eller tarafından yapılmasını istemektedir. Herkesin bilmesi gerekir ki, şaibe bulaşmış sınavlar toplum vicdanında hiçbir şekilde kabul görmeyecektir.''


"ÖSYM Başkanı istifa etmeli"


Toplumsal Etik Derneği Genel Başkanı Ahmet Akgün, ÖSYM Başkanı Ali Demir'i istifaya davet etti.

Akgün, yaptığı yazılı açıklamada, YGS'de ''şifre'' iddialarının sınava giren 1 milyon 700 bin adayın ve ailelerinin sorunu olmaktan çıkıp toplumun sorunu haline geldiğini belirtti.
ÖSYM'nin YGS ve LYS dışında KPSS, TUS, ALES gibi diğer sınavları da yaptığını anımsatarak, sürekli iddialar ve tartışmalar merkezinde kalan ÖSYM'nin yıpranmakta olduğunu belirtti.

Artık toplumun ÖSYM'ye ve kurumun yöneticilerine güveni kalmadığını ileri süren Akgün, ÖSYM Başkanı Ali Demir'i istifaya davet etti.

Bu arada Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası Genel Başkan Vekili Levent Akça, yaptığı açıklamada, ÖSYM Başkanı Demir ve diğer sorumluların yaşanan skandallar karşısında gerekli tedbirleri almadıkları, bu nedenle görevlerini yerine getiremediklerini öne sürerek, YGS ve ALES'in iptal edilmesini talep etti.