"Sonum bu mu olacaktı?''

Arap basını, Mısır'da devrik cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'i müebbet hapse mahkum eden davanın ayrıntılarına ilişkin iddialara yer verdi.

03 Haziran 2012 Pazar, 18:51
Abone Ol google-news

Mısır'da devrik cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in müebbet hapse mahkum edilmesi, iki oğlu ile rejimin üst düzey yetkilileri hakkında ise beraat kararı verilmesinin ardından Arap basınında yer alan haberlerde, Mübarek hakkındaki kararın açıklandığı duruşmanın öncesi ve sonrasına ilişkin ilginç ayrıntılar yer aldı.

Kuveyt'te yayımlanan el-Kabas gazetesi, duruşma sırasında taktığı güneş gözlüğü nedeniyle, Mübarek'in hakkında verilen müebbet hapis cezasını işittiği sıradaki yüz ifadesinin fark edilemediğini ancak Tura cezaevine nakledileceğini söylenince devrik liderin ağlamaya başladığını yazdı.

Bahreyn gazetesi el-Eyyam, Mübarek'in, 30 yıllık iktidarının parmaklıklar arkasında sona ereceğini düşünmediğini kaydederken, yine Bahreyn'de yayımlanan el-Vasat gazetesi, Mübarek'i, Saddam Hüseyin, Zeynelabidin bin Ali ve Muammer Kaddafi gibi sonu kötü biten Arap liderleri listesine ekledi. Lübnan gazetesi en-Nehar ise Mübarek'in halkı tarafından suçlanıp yargılanan ve mahkum edilen bir lider olarak diğerlerinden ayrıldığına dikkati çekti.


Telefonlara ağlayarak cevap verdi

Mısır'da ikinci bir devrim dalgasını tetikleyeceği tahmin edilen tarihi duruşmayla ilgili en çarpıcı iddialar, Kuveyt gazetesi el-Vatan tarafından gündeme getirildi. Gazete, ''Mübarek duruşmadan önce ne yaptı?'' başlıklı ''özel kaynaklara'' dayandırdığı haberinde, Mübarek'in perşembe ve cuma günü toplam 300 telefon aldığını belirtti.

Arap liderleri ile ABD ve Avrupa'dan önemli isimlerden geldiği belirtilen telefonlardan yaklaşık 150'sine Mübarek'in bizzat cevap verdiği, bu görüşmelerden bazılarında devrik liderin gözyaşları içinde konuştuğu kaydedildi. Gazete, eski first lady Suzan Mübarek'in eşi ve çocukları hakkındaki mahkeme kararını gergin bir ruh haliyle beklediği, ''Daima Cemal'i topun ağzına koyuyorlar. Yazıklar olsun. Eşimi ve çocuklarımı bıraksınlar, ne istiyorlarsa alsınlar'' dediği kaydedildi. Haberde, Suzan Mübarek'in durumunun kötüleşmesi üzerine doktorların müdahale ettiği bilgisine de yer verdi.

''Sonum bu mu olacaktı?''


Suudi gazetesi Riyad, başyazısında, cumartesi günü açıklanan mahkeme kararının ardından Mısır'ı zor bir dönemin beklediği, ülkedeki siyasi krizin daha da derinleşeceği ve istikrarın tehdit altında olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Birleşik Arap Emirlikleri'nde yayımlanan el-Halic gazetesi ise kararın ardından mahkemeden alınarak helikopterle Tura cezaevine nakledilen Mübarek'in cezaevi komutanına yönelik sözlerini sayfalarına taşıdı. Helikopterden inmek istemeyen Mübarek'in, ''Ne istiyorsunuz? Bu ülkeye hizmet ettim. Sonum bu mu olacaktı?'' diyerek bağırdığı kaydedildi.

Cezayirli siyaset bilimci Abdulali Rezaki, Cezayir'de yayımlanan eş-Şuruk gazetesine yaptığı açıklamada, mahkemenin kararlarının önceden belli olduğunu ileri sürerek, Mübarek yönetiminin düştüğü kanaatinin de doğru olmadığını, rejimin devam ettiğinin en güçlü belgesinin Ahmet Şefik'in cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olabilmesi olduğunu savundu