Uyum sağlayamadılar

Eğitimciler, ilkokula başlayan 60 aylık çocukların büyük zorluklar yaşadığını belirtti.

11 Aralık 2012 Salı, 08:17
Abone Ol google-news

Okulöncesi eğitim almadan ilkokul 1. sınıfa başlayan 5 ve 5.5 yaşındaki çocuklar çok zorlanıyor. El becerileri olgunlaşmadığı için çalışmalara katılmıyorlar, “Ben yapamıyorum” diyerek geri çekiliyorlar. Öğretmenler, “Daha öncekilerde iyi kötü çalışmalara sınıfın tamamı katılabiliyorken bu dönem, yaş gruplarının tamamını etkinliklere katmakta dirençlerle karşılaşıyoruz. Öğrenciler arasındaki bu iyi/kötü farkı da öğretmenleri zorlamakta ve yormaktadır” diyorlar.

Anadolu yakasında bulunan 20 ilkokuldan 75 1. sınıf öğretmeninin görüş, eleştiri ve yorumlarından oluşan çalışma, eski Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaattin Dinçer tarafından rapor haline getirildi. Öğretmenlerin verdiği bilgiye göre sınıflarda bulunan öğrencilerin yüzde 12’si 60-66, yüzde 25’i 66-72, yüzde 63’ü 72 ay ve üzeri çocuklardan oluşuyor. Sınıf mevcutları 35-45 arasında değişiyor. Okulların 3 tanesinde tam gün, 17 tanesinde ikili eğitim yapılıyor.

 

Sınıflar kötü kokuyor

Öğretmenlerin 3 aylık değerlendirmesi şöyle:

• Çocuklar kurallı yaşamdan sıkılıyor, sık sık hastalanıyor.

• 5 yaş ile 7 yaş çocukları arasında; algı-öğrenme, zekâ kavrayış düzeyi bakımından çok açık farklar bulunuyor. Duyuşsal-bilişsel düzeyde 5 yaş grubu öğrenciler hep geriden geliyor. Sınıfı bir seviyede ortaklaştırmak ve aynı düzeyde ilerlemek pek mümkün olmuyor.

• Sınıfların her türlü ihtiyaçlarının karşılanması tamamen 1. sınıf velilerine yüklenmiş durumda.

• Okulların açılmasının üzerinden 2.5 ay geçmesine rağmen tuvalet vs. diğer ihtiyaçların giderilmesi konusunda 5 ve 5.5 yaş grubuna yönelik bir düzenleme yapılmadı.

• Sınıflarda geçen yıllara göre daha çok uyum sorunu var; bu durum sınıf düzeninin oluşmasını güçleştiriyor, okul ve sınıf kurallarına uymada sıkıntılar yaşanıyor.

• Çocuklar teneffüslerde oyun başlatma, sürdürme, iletişim kurma becerileri yönünden tam gelişmemiş olduğundan dürtüsel davranıp daha çok kavga edebiliyor.

• Özellikle yaşları küçük olan öğrenciler öz bakım becerilerini yerine getirememeleri sonucunda beslenme saatlerinde ve tuvalet ihtiyacını gidermede sıkıntılar yaşanıyor. Okul kıyafetlerini temiz tutma konusunda bile sıkıntılar oluyor.

• Sınıfların aşırı denebilecek düzeyde kalabalık olmasından dolayı sınıflar eskisinden daha kirli, havasız ve kötü kokuyor.

 

Motive etmek zor

• “Sınıfta sergilediğimiz etkinlikler sabahçı öğrenciler tarafından yırtılarak atılıyor, zarar veriliyor. Çünkü kendimize ait bir sınıfımız yok. Son üç dersi hava karardıktan sonra yapıyoruz. Öğrencileri derse motive etmekte güçlük yaşıyoruz. Öğrenciler yaşları küçük olduğundan ders araç-gereçlerini eksik getiriyor. Dersi takip etmekte güçlük yaşıyor”

• Uyum ve hazırlık kitabındaki etkinliklerin bazıları öğrenci seviyesi gözetilmeden hazırlanmış.”

• Beşinci sınıfların seçmeli derslerinden dolayı teneffüsler kısaldı, öğrencilerin enerjilerini boşaltacakları, dikkatlerini tazeleyecekleri; öğretmenlerin dinlenip nefes alacakları zamanları çok az.