Trump'tan katile övgü: "Gerçekten harika bir genç"

Eski ABD Başkanı Donald Trump, iki protestocuyu vurup öldürmek ve bir diğerini de yaralamaktan yargılandığı cinayet davasından beraat eden Kyle Rittenhouse'u Florida'daki ünlü malikanesinde ağırladığını açıkladı.

24 Kasım 2021 Çarşamba, 12:54
Trump'tan katile övgü:
Abone Ol google-news

ABD'de geçen yılın ağustos ayında yaşanan ırkçılık karşıtı protesto gösterileri sırasında, o zaman 17 yaşında olan Kyle Rittenhouse isimli bir şahıs, göstericilere yarı otomatik tüfekle ateş açmış, protestoculardan Joseph Rosenbaum (36) ve Anthony Huber'i (27) öldürmüştü. Açılan davada kalabalık bir grubun saldırısına uğradığını söyleyen Rittenhouse, olayı meşru müdafaa olarak değerlendirmiş, savcılığın itirazlarına rağmen beraat etmişti.

İndependent Türkçe'nin haberine göre eski ABD Başkanı Trump, Fox News'le pazartesi günü yaptığı röportajda, davanın sonuçlanmasının ardından Rittenhouse'la görüştüğünü söyledi.

"O BENİM HAYRANIM"

Trump, "Rittenhouse beni aradı ve yanıma gelip bir 'merhaba' deyip diyemeyeceğini sordu. Çünkü o benim bir hayranım" ifadelerini kullandı.

"GERÇEKTEN HARİKA BİR GENÇ"

Rittenhouse'la annesini Mar-a-Lago malikanesinde ağırlayan Trump, ateş etmemesi halinde Rittenhouse'un öleceğini öne sürdü. Trump, "Rittenhouse gerçekten harika bir genç. Bunu asla yaşamamalıydı. Savcılık görevini kötüye kullandı" diyerek, iki kişinin yaşamını yitirmesine sebep olan Rittenhouse'ı savundu.

Trump, tahliye kararından sonra da Rittenhouse'ı kutlamıştı. Karar, ülke çapında protestolara sebep olmuştu.