Köşe Yazısı

Kapat
A+ A-
Aydın Engin

Beyler, siz bal gibi suçlusunuz!..

17 Ağustos 2016 Çarşamba

Sıraya girdiler. Cumhurbaşkanlarının ardından ünlüsü ünsüzü, önemlisi önemsizi, üniformalısı üniformasızı “Allah bizi affetsin, millet bizi affetsin” nakaratlı türküyü gırtlaklarını şişire şişire söylemekteler. Nağmesi bozuk, güftesi daha bozuk bir “af dileği” bu.
Gel de sorma: Niye affedilecekmişsiniz ki?
Hepiniz polis ve adliye diliyle söylersek, “samimi ikrar”da bulunuyorsunuz. Sonunda kanlı bir darbeye kalkışacak bir illegal örgütlenmeyi kendi ellerinizle devletin kılcal damarlarına yerleştirmişsiniz. Sizi uyaranların kimilerini “Yapma paşam, abartıyorsun” diyerek terslemiş, YAŞ toplantılarında, “KURU” toplantılarda üniformalı ve üniformasız bürokratların terfilerini, kilit noktalara yerleştirilmelerini güle oynaya ayarlamış, onaylamış, imzalamış, sırtlarını sıvazlamışsınız.
Sonra da “Millet affetsin, Allah affetsin” öyle mi?
Allah ne yapar bilemem, karışmam da.
Ama “millet” dediğiniz toplumun bir parçası olan bizler bu kadar ağır bir suçu niye affedelim ki?
Bizler, gazeteci, işçi, memur, akademisyen, berber, nalbur, çiftçi, aşçı, tamirci, manav, şoför, falan filan, sıradan yurttaşlarız. Devletin kilit noktalarına, görevlerine, kadın ya da erkek, birilerini yerleştirmeye ne yetkimiz var, ne halimiz.
Bizler aldatılmış olabiliriz. Fethullah Gülen nam zatı mehdi sanan saftiriklerimiz, onun örgütün vitrinine yerleştirdiklerinin haline tavrına, sözüne, diline bakıp “Aaaa, ılımlı İslam bu işte. IŞİD sapıkları gibi kan dökmez bunlar” diyenlerimiz olmuştur.
Kandırıldıysak, bu adamların kanlı bir darbeye kalkışacak kadar gözü dönmüş olduklarını sezemediysek, söylediklerini yuttuysak bunun zararı sadece ve sadece bizedir. Hatta içimizde hizmet iddiasını ciddiye alıp himmet olsun diye üç beş kuruş aktaranlarımız bile olmuştur.
Siz şimdi onları suçlu sayıyor, ev sahibinin kira için verdiği hesap Bank Asya’da olduğu, o garibim de kirasını mecburen oraya yatırdığı için yakasına yapışıp gözaltına alıyorsunuz. “FETÖ ile işbirliği yapmış; çevresinde Cemaatçi olarak biliniyormuş” diyerek on binlerce yurttaşı işten çıkarıyor, açığa alıyor, tutukluyorsunuz.
Devletten ve toplumdan FETÖ’cüleri kazımak (ayıklamak değil kazımak) kararındasınız. Bunu her gün kanıtlıyorsunuz.
İyi güzel de...
FETÖ’cüleri Harbiye’ye, Maliye’ye, Hariciye’ye, Dahiliye’ye, Adliye’ye, Emniyet’e, Üniversite’lere yerleştiren, önlerini açan, sırtlarını sıvazlayan, “Bizim adamımızdır” diyerek devletin dizginlerini teslim eden bizler olamayız değil mi?
Sizler olursunuz değil mi?
Bu ağır, asla affedilemeyecek kadar ağır bir suç değilse suç nedir?
Hem devleti, ülkeyi yöneteceksiniz, hem bu kadar ağır bir suç işleyeceksiniz, sonra da “Allah affetsin, millet affetsin” diye pişkin pişkin türkü söyleyeceksiniz. Kulaklarımızı tırmalıyorsunuz beyler.
Sizler bal gibi suçlusunuz.
Hesabını ‘mahkeme-i kübra’da değil, bu dünyada vermeniz gerekiyor.
Ne dersiniz?
Af dilemenin ötesinde bir şeyler söyleyin de duyalım...

Tümü Aydın Engin - Son yazıları

Eyvah, yaşasın, ben yine gidiyorum 9 Eylül 2018 Paz
25 ay 13 gün sonra 16 Ağustos 2018 Per
(Siyasal) İslam ve demokrasi 15 Ağustos 2018 Çar