İtalyan efsane Gianluigi Buffon'dan futbol için tarihi öneri! 'Kale boyutları değişebilir'

İtalyan futbolunun en değerli kalecilerinden Gianluigi Buffon, basın mensuplarına yaptığı açıklamada oyuna yeni bir kural değişikliğinin gelmesi gerektiğini savundu. İtalyan efsane, futboldaki kale boyutunun değişebileceğini söyledi.

Yayınlanma: 01.01.2024 - 19:35
İtalyan efsane Gianluigi Buffon'dan futbol için tarihi öneri! 'Kale boyutları değişebilir'
Abone Ol google-news

İtalya'nın efsane kalecisi Gianluigi Buffon'dan futbol için radikal bir öneri geldi.

Buffon, kale boyutlarının değiştirilip değiştirilmemesi yönünde gelen sorunun ardından, kalecilerin boylarının uzadığını söyledi ve kale boyutlarının değiştirilebileceğini kaydetti.

"50 ŞUTTA 3 GOL OLUYOR"

Buffon, "Bunu düşünmeye başlamak gerekiyor. Geçenlerde ailem ve eşimle bu konuyu tartışıyorduk. Kalenin boyu 1875'te belirlenmişti ve muhtemelen o zamanın antropometrik değerlerine uygundu.  Ama şimdi, bazı sporcular ve kaleciler düşünüldüğünde, bu üzerinde düşünmemiz gereken bir şey. Voleybolda da file yüksekliği tartışılan bir şey" ifadelerini kullandı.

Kale boyunun olası değişimine şaşırıp şaşırmayacağı sorulan Buffon, "Buna karar vermek bana bağlı bir şey değil. Bunu değerlendirecek ve inceleyecek yönetim organları var. Kalecilerin boyu uzadı ama oyuncular da daha öngörülemez hale geldi. Ancak kalecinin boyunun, uzaktan şutlar üzerindeki etkisini görebilirsiniz. Otuz yıl önce, her 50 şutta 10 gol atılıyordu. Bugün ise 50 şutta 3 gol, bu çok düşük. İki metre boyundaki bir kaleciye uzaktan gol atmak çok daha zor" cevabını verdi.

1875'te belirlenen kale boyutları, 7.32 uzunluğunda ve 2.44 yüksekliğinde. Bugün futbolda hale bu boyutlar kullanılıyor.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler