Köşe Yazısı

Kapat
A+ A-

‘Şeker Vatandır!’

17 Nisan 2018 Salı

“Elmayla armut toplanmaz!” söylemine uygun olarak, geçen hafta bu köşede “Şeker Fabrikaları Satışta!” başlığı altında “elmayla armudu” kıyaslamıştık…
Bir hafta içinde bu kıyaslamaya yeni olanaklar sağlayan gelişmeler yaşandı. Bu satırlar yazılırken, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) Erzurum, Turhal ve Ilgın şeker fabrikalarının ihalelerini yapıyordu.
ÖİB’nin 14 şeker fabrikasını ihaleye çıkarmıştı. İhalesi yapılan dört fabrikadan Niğde - Bor’daki Doğuş Çay’a 336 milyon, Kırşehir’deki Tutgu Gıda’ya 330 milyon, Çorum’daki Safi Katı Yakıt’a 528 milyon, Yozgat’taki Doğuş Çay’a 275 milyon liraya satıldı.
Dört fabrikadan sağlanan toplam gelir 1 milyar 469 milyon liradır (367 milyon dolar). Anımsayalım: Hürriyet gazetesinin başı çektiği Doğan Medya Grubu 1.2 milyar dolara (4.8 milyar liraya) Demirören Grubu’na satılmamış mıydı?
Osmanlı’da tarımı ve köylüyü desteklemek amacıyla, Sadrazam Ahmet Şefik Mithat Paşa, 1863’te Ziraat Bankası’nı kurdu. Şimdi bu banka Demirören Grubu’na 675 milyon dolar (2.700 milyon lira) kredi açtı. Kredi 2 yıl ödemesiz olmak üzere 10 yıllık vadeyi öngörüyor.
Tarımı desteklemek amacıyla kurulan Ziraat Bankası, bu kredi ile 2 değil 4 şeker fabrikasını satın alamaz mıydı?

***

Doğan Holding, ayrıca, Sabah gazetesini de şemsiyesi altında tutan AKP yanlısı Turkuvaz TK Kitap ve Kırtasiye AŞ’ye, Doğan Müzik Kitap Mağazacılık Pazarlama AŞ’yi (D&R) 440 milyon liraya sattı.
Dört şeker fabrikasının üçünün tek tek satış fiyatının çok üstündeki bu rakam, ihalelerin gülünçlüğünü anlatmıyor mu?

***

Galatasaray Kulübü, bir şirketin arazisi ile birlikte Florya’dakinin satışından kendi payına 238 milyon lira, Riva’daki ihaleden 761.6 milyon lira olmak üzere toplamda 1 milyar lira sağladı. Galatasaray, bu gelirle Bor, Kırşehir ve Yozgat’taki fabrikaları alabilir, ayrıca kasasında 60 milyon lira kalırdı!
AKP Reis-i Umumisi, partisinin Başakşehir kongresinde, Galatasaray karşılaşması öncesinde “AKP’nin proje takımı” denilen Başakşehirli taraftarlara, “O tribünleri gençliğin doldurması lazım. Buna var mıyız? Şampiyonluğa oynuyorsunuz!” sözleriyle destek çıkmıştı.
Galatasaray’ın ilk golünü Mariano attı. Karşılaşmanın üstelik uzatma dakikasında Başakşehir’den Adebayor, acaba AKP Reis-i Umumisi’ne tepki göstermek için mi kendi kalesine gol attı!
Oyun 2-0 sonuçla biterken puan listesine birinciliğe çıkan Galatasaraylılar AKP Reis-i Umumisi’ne tepki olarak “Mustafa Kemal’in askerleriyiz!” söylemi ile gösteri yaptılar.
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de “Galatasaray 2 - RTE 0” açıklaması yaptı! (Galatasaraylı olmadığımı açıklamalıyım…)

***

Turhal Fabrikası işçileri, nizamiyeye çivili kapanlar, Türk bayrağı ve Kuran koyarak ihaleye katılan firma temsilcilerinin tesisi gezmelerini engellediler…
Cuma günü Ankara’da yüzlerce Şeker-İş Sendikası üyesinin Türkçe, Çince, Japonca, Rusça, Almanca ve İngilizce olarak “Şeker vatandır, vatan satılmaz” , “Vatanı satanı, biz de satarız!” yazılı levhalarla yaptıkları gösteriye vatandaşlar da katıldı.

 

***

Geçen yıl temmuzda Almanya’da “G-20 Doruk” toplantısından sonra AKP Reis-i Umumisi, Türkiye’nin Suriyeli göçmenlere 30 milyar dolar (120 milyar lira) harcandığını açıklamıştı. Aradan bir yıl geçti acaba bu rakam ne kadar oldu? Suriyeliler 2011’de Türkiye’ye göçe başlamışlardı…
Son yılların bütçe açıklarına kısaca göz atalım… Geçen yıl 47.4 milyar, 2016’da 29.3 milyar, 2015’te 22.6 milyar, 2014’te 22.7 milyar lira… Dört yılın toplam açığı 122 milyar lira, Suriyelilere harcanan para 120 milyar lira! Gel de bu işin içinden çık…
Şeker fabrikaları bu yaraya merhem olamaz! Kim bilir, sıra hangi kamu yatırımlarına gelecek?

***

Şu satırlar yazılırken Erzurum fabrikasının ihalesinin teklifsiz sona erdiği haberi geldi. İhaleye Bor’daki fabrikayı alan Doğuş Gıda ile MBE Enerji önerilerini vermişlerdi. İhale 211 milyon lira ile başlayınca MBM çekildiğini açıkladı. Doğuş da masada olmadığı için, ihale önerisiz sona erdi.
Son dakika: Turhal ihalesini Kayseri Şeker 569 milyon, Ilgın ihalesini ise Alteks Tekstil 637 milyon liralık önerileriyle kazandılar. İhale salonuna CHP’li milletvekilleri alınmadı.

Tümü Özgen Acar - Son yazıları

Basın Nereye Gidiyor? (5) 11 Aralık 2018 Sal
Cumhuriyet AYM’de… 4 Aralık 2018 Sal
Basın Nereye Gidiyor? (3) 27 Kasım 2018 Sal

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Meral Akşener