Hakemlere Halep için zorunlu kesinti

Türkiye Futbol Federasyonu, ‘Halep ölmesin, duyarsız kalma’ adı altında başlattığı yardım kampanyasıyla büyük bir skandala imza attı.

22 Aralık 2016 Perşembe, 18:45
Abone Ol google-news
Merkez Hakem Kurulu ve hakem işleri aracılığıyla futbol hakemlerinden ‘bağış’ adı altında kesilmek istenen zorunlu ücret camiada huzursuzluk yarattı. Önce hakemlere ‘futbol yönetim sistemi’ (FYS) üzerinden duyrulan kampanyada ‘Suriyeli kardeşlerimiz ısınmak istiyor’ başlığıyla kıyafet ve oyuncak yardımında bulunmaları istendi. Ancak birkaç gün sonra MHK tüm hakemlere kısa mesaj yoluyla, klasmanlara göre maç ücretlerinden kesilecek miktarları açıkladı. 
 
En az 575 TL!
 
Bildiride hakemlerin maç tazminatlarının en az yüzde 10’unu bağışlamaları istendi. Tüm klasmanlar için ‘zorunlu bağış’ miktarlarının liste halinde belirlendiği mesajda süper lig hakemleri için kesilecek miktar 575 TL olarak belirtildi. Hakemlerden FYS sistemine yüklenen bağış dilekçesinin imzalanarak 29 Aralık’a kadar TFF’nin Riva’daki merkezine göndermeleri istendi. Birçok hakem zorunlu uygulamaya tepki gösterirken MHK baskısı nedeniyle dilekçeleri imzalayarak TFF’ye gönderdikleri öğrenildi.