Terim sert çıktı: "Kimse elinden geleni ardına koymasın"

Grupta 3. sırada yer alan ve en az 1 puan aldığı takdirde play off'a kalacak olan Ay-Yıldızlılarımız'da futbol direktörü Fatih Terim ve A Milli Futbol Takımı kaptanı Arda Turan, basın mensuplarının karşısına geçti.

12 Ekim 2015 Pazartesi, 18:12
Abone Ol google-news

 

EURO 2016 Elemeleri'nde A Grubu'nda yer alan ve son maçına İzlanda karşısında çıkacak olan Türkiye A Milli Futbol Takımı bu mücadeleye kilitlendi. Grupta 3. sırada yer alan ve en az 1 puan aldığı takdirde play off'a kalacak olan Ay-Yıldızlılarımız'da futbol direktörü Fatih Terim ve A Milli Futbol Takımı kaptanı Arda Turan, basın mensuplarının karşısına geçti.

Fatih Terim'den önce Arda Turan söz aldı. İşte Arda'nın açıklamaları:

Öncelikle İzlanda'yı tebrik ediyorum. Gerçekten iyi bir başarıya imza attılar. İyi oynayarak iyi mücadele ederek Avrupa Şampiyonası'na katılmayı hak ettiler. Ülkeleri için de büyük bir gururdur.

O karşılaşma grubun ilk maçıydı telafisi vardı. Yarınki karşılaşma son maçı, telafisi yok. İzlanda'ya saygı duyuyoruz. Ama bizim için her şeyden önemli bir maç.

Ülkemizin başı sağ olsun. Bu acıyı en derinden hissediyoruz. Bizim için ilk maç çok zordu. Bizim için zor anlardı. Umarım bugünler geride kalır. Türk sanat camiasının da başı sağ olsun. Kırca'nın ailesine başsağlığı diliyorum.

Kim hayatta ne oynarsa, kazanmak için oynarlar. Kimin pozisyonu ne olursa olsun, hali ne olursa olsun ülkesinin bayrağını taşıyor. Ben bizim konsantrasyonumuz daha yüksek. Bu da sahaya yansır umarım ve kazanırız.

"Sonuna kadar mücadele edeceğiz"

Çok heyecanlıyız ve gururluyuz. Milli takımın olması gereken yerde olduğunu düşünüyorum. Sıkıntılarımız farklı farklı. Arkadaşlarım Avrupa Şampiyonası'nda oynamak istiyorlar. Takım arkadaşlarımın hepsi bu görevi her an bana hissettiriyorlar. Onlara da ekibimize de herkese çok ayrı ayrı teşekkür ederim. Tabii ki ülkemin bayrağını taşıyorum göğsümde. Bu benim için her şeyden çok önemli bir şey. Bir şeyler kaybedebiliriz ama biz sonuna kadar mücadele edeceğiz dedik. Biz bunu da her anlamıyla yapıyoruz.

"Çocuk değiliz"

Bizler profesyonel oyuncularız. Çocuk değiliz. Kaçta yatıp kaçta yatacağımızı biliyoruz. Orada yazdım, heyecandan uyuyamadığımı söyledim. Bu konuyla ilgili hesap vermem gereken kişi hocamdır. Bizim üst seviyelere çıkmamız lazım, evet ama gazeteci arkadaşlarımızın da üst seviyeye çıkmaları lazım. Size tavsiyem büyük maçlar nasıl yorumlanır, öğrenin. Bu yorumlar Avrupa'da nasıl yapılıyor, araştırın. Bu takım saygıyı hak ediyor.

İşte Fatih Terim'in açıklamaları:

Tarihinde ilk defa Avrupa Şampiyonası'na katılan İzlanda'yı tebrik ediyorum. Baştan sona Çek Cumhuriyeti'nden daha önde olmak kaydıyla grubu domine ettiler. Saygıyı da sevgiyi de tebriği de hak ediyorlar. Ümit ederim yarın buradan bir şeyi hak kazanmış olarak çıkarız. Çünkü şu anda önümüzde 3 tane yol var. Arda'nın da dediği gibi ipin üstünde oynadık buralara kadar geldik. Biz mümkünse direk gidelim diye planlıyoruz.

"Herkesin limiti doldu"

Açıkçası zor bir durum. Milli takım bu ülkenin başka bir parçası. Bu çocuklar da bu ülkenin en önemli mesajını vermek için çarpışıyorlar didiniyorlar uğraşıyorlar. Böyle bir ortam içerisinde bunları görmek hiçbirimiz için sağlıklı değil. Nasıl tutunduğumuzu bilmiyorum, Allah yardım ediyor herhalde. Bugün eğer 9 buçuk yaşındaki bir çocuk ölüyorsa, Adana'da 3 yaşındaki çocuğun kafasına mermi giriyorsa insanın üzülmemesi mümkün değil. Evet hayat devam ediyor ama insanları ben 10 saniye 5 saniye empati yapmaya çağırıyorum. O zaman çok daha acı oluyor. Allah göstermesin inşallah.

Yalnız artık herkesin limiti bu işleri önlemek adına dolmuştur umarım. Ben ülkemde böyle şeyleri görmek de duymak da istemiyorum. Bizim bir araya gelerek beraberliğimizi göstermemiz lazım. Bu ülke bizim, hikayesini bilecek kadar ülkemizi çok seviyoruz. Allah hepimizin acısını hafifletsin. Ülkemize de sağlık versin. Hollandalı gazeteciye de bu konuda teşekkür ediyorum. Ben hayat devam ediyor kelimesinden hoşlanmıyorum. Bunun için de bu klişe kelimelerden uzak durmaya çalışıyorum.

Biz böyle bir kaos ortamında hazırlanıyorsak, gerisi bize vız gelir. Kimse elinden geleni ardına koymuyor. Koymasın da zaten. Her şey serbest, görelim bakalım ne olacak. Zaten başka bir şey beklemek bu seviyeleri hiç bilmemek olur. Orada Robben'in de güzel bir beyanatı var. Akıllı insanlarınkini daha öne alalım.

Evinde böyle bir avantajla çıkmak müthiş bir başarı. Arda bir şeyler söyledi ama ben ona katkıda bulunamayacağım. Ona maçtan sonra değineceğim. Büyük bir başarıdır oyuncularımızın yaptığı. Onlarla herkes iftihar etmelidir. Büyük bir iş başardılar. Bu işi tamamlamak o kadar önemli ki bizim adımıza. Nasıl tamamlarsak tamamlayalım. Bize lazım olan 4 puandı. Oradaki 3 puan bizi buralara getirdi. Bu durum hep beraber bilinçsizce davranacağımız anlamına gelmiyor. Biz iyi bitirmek istiyoruz.

Mümkünse direk gidelim. Yarın burada Allah nasip ederse sevinelim. Ülkeye ne kadar su serpeceksek bundan son derece mutlu oluruz. Ben Konya seyircimizle beraber, tüm ülkenin dualarının bizde olduğunu biliyoruz. Onlarla beraber yarın alnımızın akıyla çıkacağız. Takımımız bunun bilincinde. Gerek sistem, gerek taktik, saha içi duruşuyla iyi bir takım olmaya doğru gidiyoruz. Şunu da unutmayın ki Letonya'dan sonraki maçta hangi maçı kaybetsek, Dünya Kupası'na hazırlanmak için başarı hikayeleri üretiyoruz. Bu şartlar altında top oynayan bir Türk Milli Takımı oyuncuları var. Müthiş bir görev yaptıklarını unutmamak lazım.

Sistemimizde fazla değişiklik yok. Rakamlar çok önemli değildir ne istediğiniz önemlidir. Ben de sıkıldım yeni kelimelerden. Yeni bir şey yapmak için saçmalamaya da gerek yok. Bir takım değişiklikler yaptık kendi oyun anlayışımızda. Onu uygulamaya çalışıyoruz. Bazen kendi oyun anlayışımızdan da bir takım fedakarlıklar yaparak oyunumuzu ortaya koymaya çalışıyoruz. Geliştiğimizi görüyoruz. Bundan sonra da geri adım atmamaya çalışacağız.

Mümkün mertebe 11'e dokunmamaya çalışıyorum. Bir Burak konusu var. Maalesef yetiştiremedik. Oyun sağlığı bizim için çok önemli. Maalesef dışarıda kaldı o. Çok fazla dokunmayacağım ama dokunabilirim de. Size yüzde yüz katılıyorum. Halkımız bu takımı sevdi diye. Onlar da ona layık oluyorlar. Dışarıda da birkaç oyuncumuz var. Onlar da buraya katılacak. Ben iyi karıştırılmış bir grup görüyorum. Son yıllarda ilk defa 20-25 kişi aynı salonda görme şansımız var.