Türkiye rekortmeni yüzücü madalyaya doymuyor

Türkiye Şampiyonası'nda iki Türkiye rekoru birden kıran 14 yaşındaki yüzücü Bora Uzunkaya, 5 yılda kazandığı yaklaşık 200 madalyayla dikkati çekiyor.

06 Ocak 2020 Pazartesi, 12:04
Abone Ol google-news

Kısa Kulvar Küçükler Türkiye Şampiyonası'nda, iki Türkiye rekorunu kıran 14 yaşındaki yüzücü Bora Uzunkaya, 5 yılda katıldığı tüm yarışmalarda kürsüye çıkarak yaklaşık 200 madalya kazanma başarısı gösterdi.

Antalya'da eğitim aldığı özel kolejin havuzunda 9 yaşında yüzmeye başlayan Bora, kısa sürede fiziği ve yüzmeye olan ilgisiyle antrenörünün dikkatini çekti.

Antrenörünün yönetiminde bir yıllık çalışmanın ardından yarışmalara katılmaya başlayan Bora Uzunkaya, dört yıl boyunca katıldığı bölgesel ve ulusal tüm yarışmalarda yaş kategorisinde kürsüye çıktı.

İstanbul'da 13-15 Aralık 2019'da yapılan Turkcell Kısa Kulvar Küçükler Türkiye Şampiyonası'nda 14 yaş kategorisinde mücadele eden genç sporcu, 1500 metre serbest yarışında 15 dakika 30 saniye 13 saliselik derecesiyle 12 yıldır Ediz Yıldırımer'e ait 14 yaş Türkiye rekorunu kırmayı başardı.

Bora Uzunkaya, 800 metrede ise elde ettiği 8 dakika 12 saniye 8 saliselik derecesiyle de yine Ediz Yıldırımer'e ait 14 yaş Türkiye rekorunu kırdı.

Genç sporcu, haftanın yedi günü çalışmalarını sürdürüyor.


- Yaklaşık 200 madalyası bulunuyor


Genç sporcu Bora Uzunkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugüne kadar birçok yarışmaya katıldığını belirterek, "İstanbul'daki Türkiye şampiyonası güzel geçti. 12 yıldır kırılamayan rekorları kırdım. Bugüne kadar yaklaşık 200 madalya kazandım. Evimizin her tarafı madalya oldu." dedi.

Elde ettiği başarıların kendisi için gurur kaynağı ve yeni yarışmalar için motivasyon olduğunu anlatan Bora, yüzmeye ilk başladığında bu kadar başarılı olacağını düşünmediğini kaydetti.

"Hedefim 2024 Olimpiyatları'nda yer almak." diyen Bora Uzunkaya, rol modelinin ABD'li dünya ve olimpiyat şampiyonu Michael Phelps olduğunu ifade etti.

Yüzme antrenörü Begüm Uçak da sporcusunun yüzme için ideal olan fiziği sayesinde 14 yaşına kadar merdivenleri hızlı şekilde çıktığını aktararak, "Bu süreçte bir sürü yarışmamız oldu. Bora, 14 yaşına kadar olan her yarışmada en iyi dereceleri elde ederek, rekor kıran sporcular arasına girdi." şeklinde konuştu.