Cüneyt Çakır'a FIFA'dan müthiş gelir

Dünya Kupası'nda Hollanda - Arjantin yarı final maçını yönetecek olan Cüneyt Çakır, Süper Lig'de 24 maç yönetip 30 bin Euro kazanırken, FIFA'dan 40 bin Euro aldı...

09 Temmuz 2014 Çarşamba, 14:25
Abone Ol google-news

Türkiye'deki yönetimleriyle her zaman eleştiri oklarının hedefi olan Cüneyt Çakır uluslararası arenada destan yazmayı sürdürüyor... Türk hakemliğinin gururu olan Çakır bu gece Hollanda-Arjantin karşılaşmasında düdük çalacak.

Doğan Babacan'ın ardından 40 yıl sonra Dünya Kupası'nda maç yöneterek tarihi bir başarıya imza atan Çakır, gruplarda Rusya-Cezayir ve Brezilya- Meksika maçlarında düdük çalmıştı. Son olarak kupada devam eden 11 hakem arasına kalan Cüneyt Çakır şimdi de yarı finalde görev yapacak.

HAKEMLİK KARİYERİNDE EN ÜST NOKTA

Bu gece Sao Paulo'da saat 23.00'te oynanacak Arjantin-Hollanda maçında tüm Türkiye'nin duaları Çakır'la birlikte olacak. Tüm dünyanın kilitleneceği dev karşılaşmada Cüneyt Çakır'ın yardımcılıklarını Bahattin Duran ve Tarık Ongun yapacak. Kuşkusuz bu maç Çakır'ın 2001 yılında başlayan profesyonel hakemlik kariyerinde en üst nokta olacak.

NE KADAR İYİ OLDUĞUNU YİNE GÖSTERDİ

Daha önce FIFA Dünya Kulüpler Şampiyonası'nda final yöneten Çakır, EURO 2012'nin yanı sıra FIFA U20 Dünya Kupası, Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi'nde yarı finaller yönetmiş, Şampiyonlar Ligi Finali'nde dördüncü hakemlik yapmıştı. Türkiye'de her zaman eleştiri oklarının hedefi olan Çakır böylece ne kadar iyi bir hakem olduğunu birkez daha ispatladı.

BAŞARISININ SIRRI 'STRESSİZ ORTAM!'

Hakem hocaları, Türkiye'de büyük baskı altında olduğu için zaman zaman tartışma yaratan kararlara imza atan Çakır'ın uluslararası arenadaki performansını 'Stressiz ortam'a bağlıyor. Sadece ülkemizdeki değil yurtdışındaki otoriteler de Cüneyt Çakır'ın önümüzdeki yıllarda mutlata büyük bir organizasyonun finalinde düdük çalacağı konusunda birleşiyor.

1 YILLIK KAZANCINI 1 AYDA ÇIKARDI

Süper Lig'de 24 maç yönetip 30 bin Euro kazanan Çakır, FIFA'dan 40 bin Euro aldı...

Türkiye'nin gururu olan Cüneyt Çakır hakemlik kariyerinde çok önemli bir hedefe daha ulaşırken çok önemli bir maddi gelirin de sahibi oldu... Geçtiğimiz sezon Süper Lig'de 24 maça çıkan ve derbilere ödenen ekstra ücretle birlikte yaklaşık 30 bin Euro kazanan Çakır, Dünya Kupası'nda 1 ayda bu gelirin üstüne çıkmayı başardı. FIFA, Çakır'la birlikte Dünya Kupası'nda maç yöneten tüm orta hakemlere 40 bin Euro ödedi. Kocaeli Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olan Çakır, 3 yıl amatör kümede 1000'in üzerinde maç yönetti. 2001'den bu yana da Süper Lig'de düdük çalıyor.

VAN PERSİE İLE YENİDEN BULUŞACAK!

Cüneyt Çakır, İngiliz basınında manşet oldu. Daily Mail, Çakır'ın Nani'yi kırmızı kartla attığı M.United- R.Madrid maçı sonrası "Bu maçı ona nasıl vermişler" diye tepki gösteren Van Persie'ye, "Çakır ile yeniden buluşuyorsun" dedi.

ANNESİNE ÇOK BAĞLI EDEBiYAT&MÜZiK AŞIĞI

Arjantin basını, Hollanda maçını yönetecek olan Cüneyt Çakır'a büyük ilgi gösteriyor. La Nacion gazetesi, "Sigorta satıcısı Cüneyt Çakır... Ailesine bağlı, tam bir edebiyat ve müzik aşığı. Stephen King ve rock müzik hayranı" ifadesini kullandı.

ALIN TERİNİN KARŞILIĞI (BÜLENT YAVUZ)

Cüneyt çok önemli bir başarıya imza attı. Onur ve gurur duydum. Bir Türk hakeminin yarı final maçını yönetmek büyük bir olaydır. Tamamen hak edilmiş, alın terinin karşılığını almıştır. Almaya devam edecektir. Türk milli takımının olmadığı yerde bir Türk hakeminin olması son derece önemlidir.

CÜNEYT TARİH YAZIYOR (MUSTAFA ÇULCU)

Cüneyt Çakır tarih yazdı. Önünde bu tarihi yazmaya devam edecek 8 yılı daha var.1 Dünya Kupası, 2 Avrupa Şampiyonası olmak üzere üç önemli organizasyon olacak. İlk dünya kupasında iki grup, bir yarı finalde görev aması müthiş bir başarı. Artık dünyanın en iyi 4 hakemi arasında yer alıyor.

TÜRKİYE'DE ÇOK BASKI VAR (İLKER YAĞCIOĞLU)

Çok büyük başarı. Cüneyt Çakır Türkiye dışında daha rahat maç yönetiyor. Çünkü ülkemizde çaldığı her düdük verdiği her karar sonrasında bir kesim tarafından eleştirileceğini biliyor. Bu yüzden de rahat değil. Ülkemizde futbol sadece bir oyun gibi görülmüyor. Tebrikler hocam...

2016 FİNALİ ÇAKIR'IN OLACAK!

Arjantin ile Hollanda arasındaki yarı final maçını yönetecek Cüneyt Çakır için İtalyan basını övgü dolu ifadeler kullandı. La Gazzetta dello Sport, "En formda hakemi final maçına vermediler. Olsun o ilk Şampiyonlar Ligi finali ayrıca 2018 Dünya Kupası finalini yönetecek en güçlü adaylar arasında hep yer alacak" yorumunda bulundu. Gazete ayrıca Çakır'ın EURO 2016 finalini de yöneteceğini savundu.