Merkel Tükçe altyazılı video ile koronavirüse karşı uyardı!

Abone Ol google-news

Almanya Başbakanı Angelan Merkel, Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla yayılan ölümcül virüse karşı Türkçe altyazılı video ile uyarılarda bulundu.

15 Mart 2020 Pazar, 18:41

Almanya Başbakanı Angela Merkel, koronavirüs ile ilgili mesaj yayınladı. Merkel mesajında ülkelerindeki virologlara aşı ve ilaç üretimi için destek olduklarını açıkladı ve “Zamana ihtiyacımız var” dedi.

Koronavirüsle ilgili videolu mesaj yayınlayan Almanya Başbakanı Angela Merkel, devletlerinin aldığı tedbirleri ve kurumların işleyişini anlattı.

Merkel, koronavirüse karşı bilimsel akılla hareket ettiklerini belirterek, şunları söyledi: “Her zaman bilimsel akla göre hareket ediyoruz. Olağanüstü bir enstitümüz var. Duruma ilişkin uzman değerlendirmelerini bizimle paylaşıyor. Ülkemizde araştırma ve geliştirmeye önemli katkılar sağlayabilen olağanüstü virologlar olduğu için çok şanslıyız. Kendileriyle temas içindeyiz. Aldığımız siyasi tedbirleri bu uzmanların tavsiyelerine göre alıyoruz. Kendilerinin biran önce aşı maddelerini geliştirebilecek ve ilaçlar üretebilecek hale gelmeleri için elimizden geleni yapmalıyız. Fakat zamana ihtiyaç var. Bu nedenden ötürü aramıza koordinasyonu sağlamamız gerekiyor.”

‘YENİ BİR VİRÜS VE AŞISI YOK’

“Koronavirüs hepimiz için büyük zorlu bir görevdir. Bizimle aynı durumda olan birçok ülke var. Hatta dünya genelinde ülkelerin bir çoğunluğu bizimle aynı durumda. Bu nedenle salgına pandemi diyoruz. Söz konusu virüs yeni bir tür. İlacı ve aşısı yok. Bu nedenle sağlık sistemlerimize aşırı yük oluşmaması için virüsün yayılmasını yavaşlatmamız gerekiyor.”

‘PAZARTESİ GÜNÜNDEN İTİBAREN DÜZENLİ KONFERANS YAPILACAK’

“Federal hükümet federal eyaletler ve yerel yönetimlerle son derece sıkı bir işbirliğinde bulunuyor. Çünkü federal devletimizin her düzeyinde sorumluluk üstleniliyor. Federal hükümet çalışma yapılarını değiştirdi. Şu an itibariyle insanların güvenliği ve sağlığı bakımından doğru kararların verilmesi için Şansölye, Şansölye Yardımcısı, İçişleri ve Dış İşleri Bakanı, Sağlık Bakanı ve Savunma Bakanın birlikte çalışacağı kabine komisyonu var. Sağlık ve İçişleri bakanlarının düzenli olarak toplandığı bir kriz masası oluşturduk. Pazartesi gününden itibaren düzenli olarak eyalet başkanlık teşkilatlarının şefleri ile konferanslarımızın olmasını kararlaştırdık. Ülkemizde ilçeler ve büyükşehir belediye başkanlarıyla olan irtibatımızı da yoğunlaştıracağız.

TOPLU ETKİNLİKLERE KATILLMAMA ÇAĞRISINDA BULUNDU

Gerekli olmayan toplu etkinliklere katılmama çağrısında bulunan Merkel, “Bu şekilde insanlara somut olarak yardımcı olabilir ve toplumsal dayanışa gösterebiliriz” dedi.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ UYGULAMASI DEVREYE GİRDİ

Ekonomik tedbirlerden de bahseden Merkel, “Kısıtlı tedbirlerin ekonomi alanında derin izler bırakacağını biliyoruz. Bu nedenle federal hükümet bu alanda ilk tedbirlerini aldı. Kısa çalışma ödeneği uygulaması rekor bir sürede kararlaştırıldı. Böylece insanlar işlerinden olmayacak ve kısa çalışma ödeneği alabilecek” diye konuştu.