Ceren Kumbasar

Ihlamur’a dokunma

03 Temmuz 2016 Pazar

Gün geçmiyor ki İstanbul’da tuhaf şehircilik kararları baş göstermesin. Bu kez de söz konusu alan Beşiktaş Ihlamur Parkı. Ihlamur, 21 Haziran’da kısmi, iki gün önce de tamamen panellerle kapatıldı. Bu durumu tepki gösteren vatandaşlar, iki gündür nöbette. Parkın girişine 3 özel mülktür” yazısı asıldı ama vatandaşlar için muallak devam ediyor. Zira yıllardır kamu arazisi olarak bilinen, 11 bin metrekarelik alanı olan parkta II. Mahmut ve III. Selim dönemlerinden kalma üç tane de nişangâh bulunuyor.

Beşiktaş Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne parkın çevresine yapılan panelleri soran vatandaşlar, parkın şahsa ait olduğu bilgisini aldıklarını söylüyorlar. Ancak bu nişangâhların zaten şahıs mülkü olması Türkiye’de bile mümkün değil. Daha doğrusu umarız hiç olmazsa bu mümkün olmasın.

İki gün önce Cumhurbaşkanının İstanbul’da yapılan inşaatlar için ucube dediğine, hatalar yaptık itirafına şahit olduk. Kentsel dönüşümün bir an önce yapılması gerektiğini de aynı konuşmada vurguladı cumhurbaşkanı. İşte o ucube binaların da ketsel dönüşümün yapılamamasının da Ihlamur ve benzeri parkların yıkılmasına vatandaşın tepkisinin de bir tek nedeni var; doğru şehir ve bölge plancılığının yapılmaması.

Şehirlerin planlamaları büyük ölçekli nazım planlarıyla uzun süreli olarak yapılır. Bu planlamalar yapılırken hangi bölgelerde emsallerin kaç olacağı, ulaşım ağı, sosyal ve kültürel alanlar, parklar, kamu kurumları belirlenir. Ancak bu tespitler sadece içinde bulunan yıla göre değil, nüfus artışı hesabı da yapılarak uzun vadeli olarak planlanır. O plan çerçevesinde de hangi adada hangi parselde ne yapılıp neyin asla yapılamayacağı belirlenir. Dolayısıyla da yerel yönetimlerin veya hükümetlerin değişmesi şehirlerin kaderini değiştirmez. Ihlamur Parkı kamusal alansa kamusal alan olarak kalır, özel mülkiyetse de özel mülk olduğu işaretlidir, öğrenmek için vatandaşların belediyelerin kapısında yatmasına gerek kalmaz.

Son aylarda bu sayfada her hafta kentine sahip çıkmaya çalışanların haberlerini okuyorsunuz. Kabataş İskelesi için, Albatros için, Kuzey ormanları için bir araya gelenlerin haberlerini. Kentin gerçek sahiplerinin haberlerini. Bütün bu insanların tek derdi var, yaşadıkları şehirde olup bitenden haberdar olmak ve doğru planlamanın parçası olmak. Dertlerini dinleyen, ortak akıl yürütmeye muktedir bir muhatap bulabilseler belki de bunca zahmete, bunca sıkıntıya girmelerine gerekçe kalmayacak.

Ihlamur Parkı, iki gecedir nöbet tutan mahalleliyle dolu. Vatandaşlar iftarlarını orada açıyor, gece gündüz nöbet tutuyorlar. Çünkü Ihlamur Parkı onların ciğeri. Çünkü hayatlarının tanığı. Çünkü çocuklukları, yaşlılıkları o park. Orada nöbet tutan halk için yapılacak şey çok basit, oraya gidip belgelerle İspatla parkın şu andaki durumunu nedenleriyle açıklamak ve bir diyalog ortamı oluşturmak. Aslında “bağzı” şeyler bu kadar basit.


Yazarın Son Yazıları

Ihlamur’a dokunma 3 Temmuz 2016
Demokratik şehircilik 25 Haziran 2016
Mayısta 1058 yeni firma 18 Haziran 2016
Uygulamacı Oscarları 12 Haziran 2016
Yeşile terk edin 5 Haziran 2016
Gezi’yi anlamak 29 Mayıs 2016
Gezi’yi anlamak 29 Mayıs 2016
Ne felsefe var ne mimari 15 Mayıs 2016
Anneler 8 Mayıs 2016
Sektör emekçileri 1 Mayıs 2016
İtirafa övgü 10 Nisan 2016