Medeniyet Üniversitesi

03 Aralık 2011 Cumartesi
\n

\n\n\n

İşçilerin SSK Göztepe Hastanesini sağlıkta dönüşümbahanesiyle Sağlık Bakanlığına bağlamışlardı. Şimdi de yeni bir devlet üniversitesi kurup oraya devrettiler. Üniversitenin adı İstanbul Medeniyet Üniversitesi. 11 fakülte, 2 yüksekokul ve 4 enstitüden oluşuyor. Üniversitenin içinde yer alan bir eğitim merkezineSabahattin Zaimadı verilmiş.

\n

Sabahattin Zaim kim? Bir dönem İslam Kalkınma Bankası uzmanlığı yapmış olan Abdullah Gülün elinden tutan hoca. İlim Yayma Vakfı, İslami İlimler Araştırma Vakfı ve AKPli yöneticileri de içinde barındıran Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfının kurucusu. İslam Kalkınma Bankası Yöneticilerini Seçme ve Değerlendirme Komitesi üyesi. Abdullah Gülün Milli Kültür Vakfıbursu ile İngiltereye eğitime gitmesini sağlayan kişi.

\n

Gelelim İstanbul Medeniyet Üniversitesinin atamayla gelen kadrolarına... Abdullah Gül, rektörlüğe Prof. Dr. Hamit Okuru getirmiş. Okur, Gülün memleketi Kayserideki Erciyes Üniversitesinden. Gül gibi, Okur da bir süre İngilterede eğitim görmüş, Leeds St. James Univercity Hospital Department of Pediatric Surgeryde çalışmış. İngilterede kurulmuş ve Britanya Denizaşırı Kalkınma Örgütü (BOND) üyesi olan Yeryüzü Doktorlarıadına Filistinde El Halil Aliya ve Ramallah hastanelerinde görevlendirilmiş. AKPli Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlunun kuruluşuna öncülük ettiği Şuhut Vakfının da kurucusu. Şuhut Vakfına, belediyeye ait 3 bin 313 metrekarelik bir arsa hibe edilmiş. Vakıf, bu arsa üzerinde Kuran eğitimi yapılan ve hafız yetiştirilen bir tesiskurmayı tasarlıyormuş.

\n

Medeniyet Üniversitesinin Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gülfettin Çelik ise Marmara Üniversitesi Ortadoğu ve İslam Ülkeleri Ekonomik Araştırmalar Merkezi Müdür Yardımcılığı yapmış. Geçen yıl YÖK tarafından Anayasa Mahkemesi üyeliği için ismi Abdullah Güle iletilen üç adaydan biri. Türbanla ilgili üniversitelerde özgürlükimza kampanyasına destek vermiş. İlim Yayma Cemiyetinin Gebze Şubesinin açılışında da sınıf esaslı modeli yok etmek gerektiğini belirterek Daha adil bir model, ancak ve ancak bir İslam kardeşliğinin kabulü ile gelişebilirdemiş.

\n

Üniversitenin faaliyetlerine gelince... Yine İngilterede kurulu Bilim, Teknoloji ve Medeniyet Vakfı Başkanı Prof. Salim T. S. el Hassani, geçen yaz üniversiteyi ziyaret etmiş. Üniversiteyi Geçmişi aydınlatacak ve geleceği inşa edecekbir okul olarak görme arzusunu dile getirmiş...

\n

Üniversite, gelecek nisanda Uluslararası Gelibolu Sempozyumuna hazırlanıyor. Sempozyum konuları arasında Din adamlarının ve dini kuruluşların Çanakkale harbinde oynadıkları rolde var.

\n

Gördüğünüz üzere İstanbul Medeniyet Üniversitesi, yeni model birilimyuvası olacak.

\n

\n\n\n

İptali İstenmeyen

\n

\n\n\n

CHP, hazirandan bu yana çıkarılan 17 kanun hükmünde kararnamenin iptali için Anayasa Mahkemesine başvurdu.

\n

En son yaptığı başvurulardan biri de 653 sayılı bazı kanunlarda değişiklik öngören kanun hükmünde kararname. Kararname, 22 maddeden oluşuyor. CHP, bunlardan yalnızca 7sinin iptalini istemiş. İptalini istemediği maddelerden biri, Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanunun ek 3. maddesi ile geçici 13. maddesinin 6. fıkrasının son cümlesini yürürlükten kaldıranhüküm.

\n

Kanun hükmünde kararnamenin yürürlükten kaldırdığı ek 3. madde şöyle:

\n

İlk ve ortaöğretim kurumlarında okutulan zorunlu din kültürü ve ahlak bilgisi dersleri dışında, Kuranıkerim ve mealini öğrenmek, hafızlık yapmak ve dini bilgiler almak isteyenlerden ilköğretimi bitirenler için Diyanet İşleri Başkanlığınca Kuran kursları açılır. Bu kurslardaki din eğitim ve öğretimi kişilerin kendi isteğine, küçüklerin de kanuni temsilcilerinin talebine bağlıdır. Ayrıca ilköğretimin 5inci sınıfını bitirenler için tatillerde ve Milli Eğitim Bakanlığının denetim ve gözetiminde yaz Kuran kursları açılır.

\n

Kuran kurslarının açılış, eğitim öğretim ve denetimleri ile bu kurslarda okuyan öğrencilerin barındığı yurt veya pansiyonların açılış ve çalışmalarına dair hususlar yönetmelikle düzenlenir.

\n

Bu maddenin, son kararnameyle kaldırılması sonucu ana okulundaki çocuklar bile Kuran kurslarına gidebilecekler. Dahası, Kuran kurslarının ve yurtlarının denetimine ilişkin yönetmelik bile düzenlenmeyecek!

\n

Öğrendiğimize göre, kararnamenin bu maddesinin Anayasa Mahkemesine yapılan iptal başvurusunda yer almamasını bizzat Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu istemiş.

\n

Vardır bir bildiği elbet...

\n

\n\n\n

Tanilli

\n\n\n

Server Tanilli bize çocukluk günlerini anlatmıştı. Gelişme, serpilme döneminde bile insancı uyanış önlüğünü giydiğine tanık olmuştuk. Bilimsel düşünceyi bir kırmızı kurdele gibi yakasına iliştiren Tanilli, ömrü boyunca toplum öğretmeni olarak eşitliğin simgesi o yalın önlüğü önce öğrencilerine, sonra da okurlarına giydirmeyi amaçlamıştı.

\n

Başardı da. Geride bilinçli görevdeşler bıraktı.

\n\n

Yazarın Son Yazıları

Ördek Hüsnü 9 Ocak 2021
Alanım Ekonomi 2 Ocak 2021
Önümüz Bahardır 26 Aralık 2020
AB - AKP Ortaklığı 12 Aralık 2020
Çöküşe Doğru 14 Kasım 2020
Olacaksın Şehnameci... 7 Kasım 2020
Yargı Didişmesi 17 Ekim 2020