Mecnun Otyakmaz'dan yabancı sınırı açıklaması

Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Otyakmaz, Süper Lig'de son zamanlarda konuşulan yabancı sınırı hakkında açıklamalarda bulundu.

26 Mart 2019 Salı, 12:25
Mecnun Otyakmaz'dan yabancı sınırı açıklaması
Abone Ol google-news

Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Otyakmaz, Süper Lig'de son zamanlarda konuşulan yabancı sınırı hakkında açıklamalarda bulundu.

Otyakmaz, yabancı oyuncu kontenjanı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Futbolun sahada 11 kişiyle oynandığını belirten Otyakmaz, "Bunun fazlasının yedek kalması ya da tribüne çıkması söz konusu. Sivasspor olarak 11-12 gibi bir rakamın normal olabileceğini, alt tabanının da 10'a kadar düşürülmesinin mantıklı olacağını düşünüyoruz. 10 yabancının 10'unu da sakatlıklar, cezalılar gibi sebeplerle sahaya sürmeniz zaten mümkün olmuyor. Yerli oyuncular da forma şansı bulabilir diye düşünüyoruz. 6+2+2 gibi garabetlerin kafa karışıklığına, israfa yol açtığını daha önceki yıllarda tecrübe etmiş durumdayız. Yabancı oyuncu sayısı 10'a düşürülebilir. Bunun takımlarımızı çok fazla etkilemeyeceğini düşünüyorum. Bunu da kademeli olarak birkaç yıla yayarak kulüpleri zarara uğratmadan çözmek lazım." ifadelerini kullandı.

"Türk futbolcular, Avrupa'da forma giyme şansı bulabildi"

Mevcut sistemin Türk futbolcularının Avrupa'ya çıkmasına fırsat tanıdığını aktaran Otyakmaz, şöyle konuştu:

"Türk futbolcusunun Avrupa'ya çıkmasına yabancı sayısının artmış olması fırsat tanıdı. Türk futbolcular, Avrupa'da forma giyme şansı bulabildi. Yabancı sayısı kısıtlı olmuş olsaydı yerli futbolcuya talep artacak, yüksek meblağlarla burada oynayacaktı ve Avrupa'da herhangi bir takımın vermeyeceği fiyatlara burada devam edeceklerdi. Türk futbolcusunun Avrupa'ya çıkmasına yabancı sayısının artmış olması fırsat tanıdı. Köklü bir değişikliğin takımlara önemli zarar vereceğini söylemeden edemeyeceğim."

Mecnun Otyakmaz, yabancı kuralı ile ilgili Kulüpler Birliği Vakfında yapılan görüşmelere de değinerek, "Kulüpler Birliğinden karar çıkması söz konusu değil, nihai kararı Türkiye Futbol Federasyonu verecek. Bizimki bir tavsiye kararı olabilir. 18 kulübün tamamının aynı fikirde olduğunu söyleyemeyiz. Az da olsa bazı kulüplerimiz sayının azaltılması yönünde görüş bildirmelerine rağmen büyük bir kısmı da sayının aynen böyle kalabileceğini, olabilirse ufak tefek düzenlemelerle Türk futbolcularına forma şansı verecek bir sayıya çekilebileceğini söyledi. Önemli bir çoğunluk ise kuralın böyle kalması yönünde görüş bildirdiler." yorumunu yaptı.