‘Telefon’ krizi

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek bazı üyelerle bağlantılı kişilerin, kendisiyle eşinin numarasının internete sızdırdığını ve küfür yediğini açıkladı.

12 Nisan 2017 Çarşamba, 19:22
Abone Ol google-news

Galatasaray Kulübü’nün dün üyelerin oylarıyla basına kapalı gerçekleştirilen nisan ayı Divan Kurulu toplantısında, başkan Dursun Özbek çarpıcı ifadeler kullandı. Cumhuriyet’in edindiği bilgiye göre; Özbek, Mali Genel Kurul öncesinde bazı kulüp üyeleriyle ilişkisi bulunan kişilerin, hem kendisinin hem de eşinin telefon numarasını sosyal paylaşım siteleri üzerinden açık şekilde internete sızdırdığını açıkladı. Dursun Özbek’in divan kürsüsünde yaptığı konuşmada “Başkan seçildim, sizin adınıza emanetinizi en iyi şekilde yönetmek için hareket ediyoruz. Kin, nefret söylemi daha mı ileriye gidecek? Lütfen bu şekilde yaklaşmayın. 1.5 aydan beri benim ve eşimin telefonunu internete vermişler; her gün küfür ediyorlar, söylemek istemiyordum ama bu olayı söylemek zorunda kaldım. Beni Dursun Özbek olarak sevmeyebilirsin, ama ben hepimizin ortak değeri olan Galatasaray’ın başkanıyım kardeşim... Böyle bir şey olur mu? Ben Galatasaray başkanıyım, sizden Galatasaray başkanlığına saygı istiyorum hiç kimse üslubunu bozamaz, kimse Galatasaray Başkanını internetlere, itin köpeğin önüne atamaz, Galatasaray başkanlık makamı kutsal bir yerdir” dediği öğrenildi.

Rekor zarar açıklaması

Dursun Özbek, Sportif AŞ’nin 240 milyon TL zarar etmesi hakkında, “Geçen seneyle kıyasladığımızda; UEFA’dan men edilmemiz, forma satışı, mağazacılık gelirleri ve UEFA’dan alınan payların düşmüş olmasından kaynaklı 147 milyon TL düşüş var. 9 ayda 60 milyon TL faiz-komisyon, 51 milyon TL kur farkı gideri var. Vergilerin taksitlendirilmesinden gelen 2.5 milyon TL faiz farkı var. 120 milyon TL’lik bir finansman giderimiz var. Şubat sonu itibarıyla yüksek zarar söz konusu. Bu zararın özellikle 2018 Mayıs ayında devam etmesi söz konusu olamaz” dedi.

Gizli, saklı divan

Divan Başkanı İrfan Aktar, kendilerine gelen önergede toplantının basına kapalı yapılmasının istendiğini belirtirken konuyu üyelerin oylarına sundu. Üyeler, görüşmelerin basına kapalı yapılmasını kabul etti, gazeteciler salon dışına çıktı. Üye Serhat Özalemdar duruma tepki gösterip, “Böyle şey olmaz, bu yönetimden memnun değilim” deyip salondan ayrıldı.

Kardeş Özbek’e tepki

Söz alan bir üyenin, başkan Özbek’e dönerek, “Futbol şubesinde kardeşiniz (Mehmet Özbek) var, çok başarılı galiba..” yorumunu yaptığı bildirildi. Başkan Özbek’in ise bu ifadeye sinirlendiği aktarıldı. Bir diğer üyenin ise Tudor’u ve onu Galatasaray’ın teknik direktörü yapan yönetimi eleştirip, “Bir Anadolu takımının başına gelmiş, 2-3 maç iyi gitmiş adamı getirdiniz, Galatasaray’ın bu tip antrenörlerle değeri aşağıya gidiyor” dediği kaydedildi. Bir diğer divan üyesinin her maçta Özbek’e “istifa” diye bağırıldığını belirtip, istifa kararının kolay olmadığını söylediği belirtildi. Öte yandan divan kurulunun yapıldığı otelin önünde 2 polis aracının toplantı bitene dek güvenlik için bekletilmesi dikkat çekti.