Terim tarihe geçmeye hazırlanıyor

1996, 2008, 2016... A Milli Futbol Takımı'nı üçüncü kez Avrupa Şampiyonası'na taşıyan Fatih Terim, turnuva tarihine geçiyor

15 Ekim 2015 Perşembe, 12:17
Abone Ol google-news

 

İzlanda'yı yenerek adını 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası finallerine yazdırmayı başaran Türkiye'nin teknik patronu Fatih Terim, turnuva tarihine de adını kazıyacak. İlk olarak 1996'da Avrupa Şampiyonası gören tecrübeli hoca, 3. kez bu başarıyı gösteren ilk teknik adam olmaya hazırlanıyor. Bugüne dek sadece 21 teknik direktör 2 kez Avrupa Şampiyonası'nda takım çalıştırabilmişti. Fatih Terim, bu alanda turnuva tarihine geçecek.

20 YILDIR KENDİSİNİ GÜNCEL TUTTU
Almanya'nın hocası Joachim Löw ve İzlanda'nın teknik patronu Lars Lagerback ile birlikte 3 kez turnuva gören ilk teknik adam unvanına kavuşacak olan Fatih hoca, bu iki isme göre farklı bir özelliğe de sahip. İlk turnuvasına Euro 96'da giden Terim, 20 yıldır kendisini güncel tutmayı bilerek 2016'da da bu başarıyı tekrarladı. Hiddink, Piontek, Derwall, Schön, Michels gibi efsane teknik adamların dahi erişemediği bir apolet, Euro 2016'yla birlikte sadece Terim, Löw ve Lagerback'ın omuzlarında olacak.

AVRUPA ŞAMPİYONASI DUBLESİ YAPAN TEKNİK DİREKTÖRLER
Fatih Terim, Helmut Schön, Jupp Derwall, Guy Thys, Miguel Munoz, Sepp Piontek, Rinus Michels, Richard Moller Nielsen, Berti Vogts, Guus Hiddink, Tommy Söderberg, Dick Advocaat, Karel Brückner, Köbi Kuhn, Lars Lagerback, Morten Olsen, Felipe Scolari, Giovanni Trapattoni, Slaven Bilic, Joachim Löw.

BİLEĞİ BÜKÜLMÜYOR
Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim adını futbol tarihinin enleri arasına yerleştirdi. 400 maç barajını aşmış 196 teknik adam içinde mağlubiyet yüzdesi en düşük 12. isim durumuna gelen tecrübeli çalıştırıcı, 566 maçında sadece 114 defa yenildi. Mağlubiyet yüzdesi %20 olan Terim, Türkiye'yi Fransa'ya götürdü. Gruplarda da 8 maç üst üste yenilmeyerek zor olanı başaran Terim bununla beraber kariyer puan ortalamasını da 1,91'e yükselti.