Vodafone İstanbul Maratonu'na katılım rekor seviyede

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor AŞ tarafından organize edilen ve 16 Kasım Pazar günü yapılacak 36. Vodafone İstanbul Maratonu'nda en yüksek atlet kaydına ulaşıldı.

07 Kasım 2014 Cuma, 14:45
Abone Ol google-news

Vodafone'dan yapılan açıklamaya göre, maratona 21 bin 230 koşucu kayıt yaptırdı. 13-15 Kasım tarihlerinde düzenlenecek Maraton Expo'da alınmaya devam edilecek geç kayıtlarla bu sayının 25 bini aşması bekleniyor.

Önceki senelere oranla katılımda önemli bir artışın olduğu organizasyonda en yüksek artış maratonda oldu. 2012'de 3 bin 838, 2013'te 4 bin 229 kayıtlı maraton koşucusu yarışırken 36. Vodafone İstanbul Maratonu öncesinde bu sayı 3 senede yaklaşık yüzde 31 artış göstererek 5 bin 538'e yükseldi.

36. Vodafone İstanbul Maratonu'na geçen yıl 97 ülkeden sporcular mücadele ederken, bu yıl ise 118 farklı ülkeden sporcular kayıt yaptırdı.

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ender Buruk, üç yıldır isim sponsorluğunu yaptıkları maratona katılımı artırmak amacıyla yıl boyunca yurt içi ve yurt dışında çalıştıklarını belirterek, "Bu yıl 21 binin üzerinde koşucu kaydı alarak son 3 yılın en yüksek katılım rakamına ulaştık. Kentlerin tanıtımına ve ekonomisine büyük katkıları olan şehir maratonları, milyonlarca seyirci, on binlerce atlet ve turisti çekerek şehir ekonomisine yüz milyonlarca dolar kazandırıyor. Geç kayıt fırsatıyla beraber 25 bini aşkın çipli sporcunun katılımını beklediğimiz 36. Vodafone İstanbul Maratonu'na katılımın her sene rekor artışla büyümesinden mutluluk duyuyoruz" değerlendirmesinde bulundu.