Oğlan Niyet, Kız Kısmet

18 Ocak 2012 Çarşamba
\n\n\n

O kadar art niyetlisiniz kiYine yanlış anladınız, arkadaşlar.

\n

Siz sandınız ki 19 Mayıs kutlamaları, kızlar etek giyiyor, eteklerinden diz kapakları, tişörtlerinden kolları görünüyor; yanlarında oğlanlar oluyor, karma olmasa da cinsiyet sırasıyla dans figürleri yapıyorlar, diye yasaklandı. Üstelik Guiness Rekorlar Kitabına girmek için çiftetelli ya da teke zortlatması oynamak için toplansalar, hadi neyse; ama çarşaf yerine bayrak taşımak, Atatürkün kendilerine armağan ettiği bayramı kutlamak için toplanmalarına artık tahammül edilmediğini düşündünüz.

\n

Oysa hep yanılıyorsunuz, bu kez de yanıldınız!

\n

Art niyetiniz öyle peşin hükümlü ki, kart niyeti taksite bağlayamıyorsunuz, bir türlü.

\n

O ademlerin havvaları, ağustos sıcağında bile yerlere kadar mantoyla dolaşır, zavallı kafaları alınlıkla türban arasında yumurta kırsan pişecek kızgınlığa ulaşırken... Bu bademlerin mayıs ayını kıştan sayıp ürpermeleri, hele 19 Mayıslarda zangır zangır titremeleri, kızlı erkekli bahar çiçekleri gibi açan gençliğin üşütmesinden korkmaları doğal değil midir?

\n

Üstelik stadyumlarda, üstelik caddelerde ve sokaklarda. Yani toplu olarak, ortalık yerde, yumurta ile hardal gazının düzenli birlikteliğini akla getiren bir yakınlıkta

\n

***

\n

Ne demiş Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer? 19 Mayıs kutlamalarıCumhuriyetin temel değerlerinden biriymiş. Stadyumlarda yasaklanan bayramda, Çağa uygun, modern bir kutlama şekli izlenecekmiş.

\n

Ak ihrama sarıp tepeden tırnağa, Umreye götürüyorlar yaİşte size çağdaş.

\n

Gençlikse gençlik, öğrenciyse öğrenci, 19 Mayısta stadyumlara toplaşıp üşüyeceklerine, 24 Ocakta hamamdan çıkmış gibi havlulara sarınıp takunya terliklerle sıcacık havaalanlarında dolaşmaları, modern bir kutlama şekli değilse nedir, sorarım size?

\n

Postmodern, dediğinizi duyar gibiyim. Cık, cık! Çok kötü niyetlisiniz, çok. Yanlış yanıt. Doğrusu modernin daniskasıolmalıydı. Böylece kefenin patiskasına uyak düşülür, gençlere yaşamı kutlamak yerine, ölümü kutsamak öğretildiği anlaşılırdı!

\n

Allahın adını anmadan, cehennemden korkmadan, büyüklerin duasını almadan bayram mı olurmuş?

\n

Kızların ilahiler okumadığı, oğlanların saf tutup tekbir getirmediği yerde ne kutlaması yapılırmış?

\n

6 aydır burnundan beslenen 8 yaşındaki bir kız çocuğuna, kutlayamadığı yeni yıla biraz sevinç, biraz umutla girsin diye Noel Baba kılığında armağan götüren doktoru Op. Dr. İlker Şahin hakkında soruşturma açan kelleden ne beklerdiniz ki, şaşıyorsunuz!..

\n

O kelle, Noel Babanın pagan olduğunu bile bilmez, Hıristiyan azizi sanır, yılbaşını kutlamak haramdır fetvası verir. O kellede, küçücük kızların ak sakallı moruklara çıtır gelin diye satılması helaldir, ırzına geçilince boğazlanması vacip

\n

***

\n

Siz 19 Mayıs kutlamaları yasaklandı diye dellenirken, meğer 23 Nisan, 30 Ağustos falan da girmiş torbaya. Çankaya Köşkü açıkladı: Milli bayramları kutlama esasları yeni bir bakış açısıyla gözden geçirilerek güncellendi ve çağdaş normlara uygun bir yapıya kavuşturuldu. Kaldırılmaları söz konusu dahi değildir!

\n

Son toplantı 14 Martta yapılacak, milli bayramların çağdaş normlara göre nasıl kutlanacağı karara bağlanacakmış.

\n

Çankaya Köşkünün çağdaş normlarını üniversitelere rektör atadığı bademlerden, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumuna atanan, ama istifa etmek zorunda kalan Türkönenin, kime mümtaz, hangi savaşın eri olmasından, gayet iyi biliyoruz.

\n

***

\n

Yazıklar olsun size, bana. Hâlâ anlamıyoruz:

\n

Bugün bu sütunda gördüğünüz fotoğrafı, Maymunlar Cehennemi filminden kaçmış, malına sarılmış aktör mü sandınız? Yoo!.. O kellenin çağdaş gençliği, modern kadın ve erkeğinin İstanbul hatırasıdır, o fotoğraf.

\n

Bu kellenin oyunu şavullayan, bu kellenin oyu ile Çankaya Köşküne kurulan ve selefi de Atatürk Orman Çiftliğinin ortasına kurulacak Ak Saraya oturacak olan iktidar, elbette o kellenin haram dediği özgürlükleri kısıtlayacak, eşitliği yok edecek. Elbette milli bayramları ümmi kurallara göre güncelleyecek. Ve modernite diye, kadını kara çarşafa değil de renkli tesettüre sokacak. Çağdaşlığa apartman topuklar üstünde yükseltecek. Amma velakin asla, kata erkeklere denk ve bağımsız olmasına izin vermeyecek.

\n\n\n

‘G’ NOKTASI

\n\n\n

Bilim ve Gelecek dergisi, Fethullah Gülenin bilimsel eciniaçıklamalarını hiç yorum yapmadan yayımladı. Hoca Efendiye bakılırsa, uluslararası istihbaratta en kısa ve emin yol cinleri istihdam etmek. Telsiz, telgraf veya telefonların şifre ve kodlarının çalınma ihtimaline karşılık, cinlerin kullanılmasında böyle bir riziko söz konusu olmayacaktırdiyor hazret.

\n

Anladığım kadarıyla çağdaş Türkiye, bilim insanı değil, ama bilim cini kaynıyor. Porno şantaj kaseti çekmekten, kimi Ergenekon ve Balyoz sanıklarının elektronik haberleşme aletlerine sehvenkanıt yüklemeye zaten pek çok işe ecinni karışıyordu. Demek ki emniyetten sonra modern istihbarat da cinci hocaya emanet.

\n

Bilim ve Gelecek dergisinin ocak sayısını kaçırmayın. Dincilikle cinciliğin afiyetle yediği salataya beyin olmayın.

\n\n\n

Kadın, kürksüz derisi makbul olan güzel bir hayvandır.

\n

\n

JULES RENARD

\n\n

Yazarın Son Yazıları

Varlık, yokluk, NAVTEX! 20 Eylül 2020
‘Survivor’ gazileri 6 Eylül 2020
Künye 23 Ağustos 2020
Maarem 16 Ağustos 2020
Tavşanlar da ateş eder! 9 Ağustos 2020
Suat Derviş’in romanı 2 Ağustos 2020
Diriliş: Engizisyon 12 Temmuz 2020