Tuncay Mollaveisoğlu

Bakana sormuşlar; "Boynun neden eğri?" diye

23 Ağustos 2019 Cuma

Teşbihte hata olmaz...

Sayın Bakan da kusura bakmasın.

Deveye sormuşlar “boynun neden eğri?” diye, “nerem doğru ki?” diye yanıt vermiş.

<haber-dikey:1544153,1543671,1544153,1494884>

Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin bugüne kadar söylediği her şeyin aksi ortaya çıktı.

Muğla’yı kavuran ve 300 hektar alanın kül olduğu ilk günden beri, yangınların perde arkasını yazıyorum.

* “Uçaklar neden yok?” diye sordum, “ pahalı “ yanıtını verdiniz.

* Pahalı olmadığını ortaya çıkardım, bu kez de “hurda, eski, uçamaz” dediniz.

* Hurda dediğiniz uçakların uçuşa elverişli olduğunu ise belgelerle kanıtladım...

Şimdi de Bakan Pakdemirli, belgelere inanmadığını açıkladı!

“THK’nın verdiği belgelere inanmıyorum” dedi. Oysa THK uçaklarına, uçuşa elverişlilik belgesini veren Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü!

Yani THK, kendi kendine uçuşa elverişlilik belgesi vermiyor. Bu belgeyi dünyanın en saygın havacılık kurumlarından Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü veriyor.

Pakdemirli devletin resmi kurumunun uçaklara verdiği “uçuşa elverişlidir” belgesini reddediyor. Peki neyi öne sürüyor? bakın ne demiş; “ Daha önce söyledim, kim uçmak istiyorsa uçsun bu uçaklarla, benim teşkilatım bunlarla uçmak istemiyor”

Açıklamaya bakarsanız yangın söndürme uçakları sanki orman teşkilatının tur şirketi gibi; “ benim teşkilatım bunlarla uçmak istemiyor” diyor. İyi ama teşkilatla, uçakların ne ilgisi var?!

Uçaklar yolcu taşımıyor, su taşıyor... Uçakları sizin teşkilatınız kullanmıyor, THK pilotları kullanıyor.

Sizin teşkilatınız; binmediği, kullanmadığı uçaktan neden korkuyor?!

Bakan Pakdemirli; “THK’nın verdiği sertifikaların hiçbirine güvenmiyorum” demiş defaatle... Ben de yanıt vereyim; sertifikayı THK vermiyor, THK, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden alıyor.

“THK uçakları işimize yaramıyor” demiş Bakan... İyi de, uçakları uçurdunuz mu ki; işe yarar olup olmadığına karar veriyorsunuz?

Bu uçaklar değil mi; bırakın Türkiye’deki yangınları; Yunanistan, İsrail, Ukrayna, Suriye yangınlarına bile müdahale eden... Türk Hava Kurumu yaklaşık 40 yıldır bölgenin en iyi yangın söndürme filosu olarak görev yapıyor. Sizin bunu bilmemeniz mümkün mü?!

“ 2,3 tane uçak var, ne filosu” demiş ayrıca... THK’nın elinde 6 sı faal 9 adet uçak var ve bu uçak tipi dünyanın 124 ülkesinde yangınlara müdahale ediyor. ABD, Kanada ve İtalya dahil gelişmiş ülkelerde aynı uçak tipi yangınlarda kullanılıyor.

Bakan Pakdemirli Türkiye’nin ormanları, ceylanlar, kaplumbağalar, yılan, kuş, tilkileri ile kül olurken “espri” yapmayı da ihmal etmiyor.

Diyor ki; “ Vizontele filmi gibi. ‘baba motor yok’ diyor, aynen öyle...”

Bakan Pakdemirli madem film ile örnek verdi ben kendisine Zübük filmini izlemesini tavsiye ediyorum. Genel politikacı figürünü olağanüstü anlatan Aziz Nesin eseridir.

Yangınlarla ilgili süreç öyle gösteriyor ki; Kemal Sunal tiplemesi, Aziz Nesin ise eseri ile ölümsüzdür.


Yazarın Son Yazıları

Köyde virüs var... 18 Mart 2020
Girdap... 6 Mart 2020