İngiltere'den Rusya'ya yönelik spor dünyasını sarsacak yaptırım kararı

İngiltere, aralarında Chelsea FC Spor Kulübü'nün sahibi Roman Abramovich'in de bulunduğu Rus iş insanları, Igor Sechin, Oleg Deripaska ve Dmitri Lebedev'i ülkenin yaptırım listesine ekledi.

Yayınlanma: 10.03.2022 - 12:31
İngiltere'den Rusya'ya yönelik spor dünyasını sarsacak yaptırım kararı
Abone Ol google-news

Rusya'nın Ukrayna saldırıları sürerken Batılı ülkeler Rusya'ya karşı yaptırım uygulamaya devam ediyor.

Özellikle İngiltere'nin son dönemde uyguladığı yaptırımlar dünya basınında geniş yer buldu. Son olarak, Reuters haber ajansının haberine göre; aralarında Chelsea FC Spor Kulübü sahibi Roman Abramovich'in de bulunduğu Rus iş insanlarına yeni yaptırımlar uygulandı.

ABRAMOVİCH ZORDA

Yeni yaptırım kararı nedeniyle, Chelsea kulübünün satışı şu anda gerçekleştirilemeyecek. Kulüp, tanınan özel izinle kulüp içi faaliyetlerini sürdürecek ancak Abramovich'in para kazanmaması hedeflendiği için 'kombine bilet sahipleri haricinde' maçlara yeni bilet satılmayacak ve kulübün ürünlerinin satıldığı mağazalar kapatılacak. Bakanlık ayrıca maçların devamlılığı için lig ve futbol kulüpleri ile birlikte çalışacağını belirtti.

Hükümetten yapılan açıklamada, yaptırımların uygulanacağı diğer oligarklar arasında En+ Group hisssedarı Oleg Deripaska, Rosnef Üst Yöneticisi Igor Sechin, VTB Bank Başkanı Andrey Kostin, Gazprom Üst Yöneticisi Alexei Miller, enerji boru hattı alanında çalışan Rus kamu şirketi Transneft'in Başkanı Nikolai Tokarev ve Bank Rossiya'nın Yönetim Kurulu Başkanı Dmitri Lebedev'in olduğu bildirildi.

Söz konusu oligarkların Kremlin'e en yakın isimler olduğu belirtilen açıklamada, dondurulacak toplam varlıkların değerinin yaklaşık 15 milyar sterlini bulduğu bildirildi.

Açıklamada, 7 olgiarkın tüm varlıklarının dondurulmasına ek olarak, İngiltere'ye seyahat etmelerinin, şirketleri ile herhangi bir İngiliz şirketinin ya da vatandaşının iş yapmasının yasaklandığı kaydedildi.

Abromovich'in sahibi olduğu futbol kulübü Chelsea'nin sadece tek başına değerinin 9 milyar sterlinden fazla olduğu aktarılan açıklamada, Oleg Deripaska'nın ise toplam varlığının yaklaşık 2 milyar sterlin olduğu bildirildi.

JOHNSON: "ACIMASIZ OLACAĞIZ"

Açıklamada görüşlerine yer verilen İngiltere Başbakanı Boris Johnson, "Putin'in Ukrayna'ya yönelik vahşi saldırısını destekleyenler için güvenli bir liman olamaz" ifadelerini kullandı.

Son yaptırımların, İngiltere'nin Ukrayna halkına verdiği sarsılmaz desteğin son adımı olduğunu belirten Johnson, "Sivillerin öldürülmesine, hastanelerin yıkılmasına ve egemen müttefiklerin yasa dışı işgaline olanak sağlayanların peşine düşerken acımasız olacağız" değerlendirmesinde bulundu.

YAPTIRIMLARIN DEVAMI

Öte yandan İngiliz makamları Rus hava araçlarını alıkoyma ve havacılık ya da uzay araçları ile ilgili ürünlerin Rusya'ya satılmasını engelleme yetkisi veren yaptırımlarını dün duyurmuştu.

İngiltere, buna ek olarak Rus uçaklarına uyguladığı uçuş yasağını da sıkılaştırarak Rus uçaklarının İngiltere üzerinde uçuş gerçekleştirmesi ya da İngiltere'ye iniş yapmasını suç haline getireceğini açıklamıştı.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Rusya ile bağlantısı olan bireyler ya da kurumların sahip olduğu, kullandığı veya lisans verdiği tüm hava araçları yasak kapsamındadır. (Yaptırımlar) Rusya ile bağlantısı olan bireylerin sahip olduğu hava araçlarına el koyulmasına olanak sağlayacak" ifadeleri kullanılmıştı.


İlgili Haberler