Ali Nail Durmuş: Erol Bulut, zirveye çıkmanın eşiğinde

Eski futbolcu Ali Nail Durmuş, ""Erol Bulut'un bu deneyimli, gerçekten çoğu başlı başına lider olan oyuncuları yönetebilmesi ne derece olacak, onu göreceğiz" dedi.

23 Ağustos 2020 Pazar, 10:37
Ali Nail Durmuş: Erol Bulut, zirveye çıkmanın eşiğinde
Abone Ol google-news

Uzun yıllar formasını giydiği Bursaspor'da kaptanlık yapan, bir dönem de Fenerbahçe'de top koşturan Ali Nail Durmuş, teknik direktörlük kariyerini TFF 2. Lig ekibi Bayburt Özel İdare Spor'da sürdürüyor.
Bayburt'ta ''Sporlig'' dergisinden Selahattin Ekrekli'ye röportaj veren Durmuş, eski takım arkadaşı Erol Bulut'un Fenerbahçe'nin başına geçmesi hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Öncelikli hedefinin Bayburt Özel İdare Spor'da başarılı bir sezon geçirmek olduğunu belirten Ali Nail Durmuş, asıl hedefinin ise 2-3 yıl içerisinde Bursaspor'un başına geçmek olduğunu söyledi.
Eski kulübü Bursaspor'un alt ligde olmasından dolayı üzgün olduğunu ifade eden Durmuş, "Bursaspor çok büyük bir camia. Bursaspor'da uzun yıllar oynamış ve bu takımın kaptanlığını yapmış eski bir oyuncusu olarak, Süper Lig'de şampiyonluk yaşamış olan Bursaspor'un TFF 1. Lig'de bulunması canımı acıtıyor. Akabinde yine bu sene Süper Lig'e çıkamaması, büyük bir borç yükünün altında olması, ekonomik anlamda yaşadığı sıkıntı beni çok üzüyor. Bursaspor büyük bir camia, Bursa futbol şehri ve futbol kültürü olan bir şehir. Umuyorum ve diliyorum ki, kısa zamanda hak ettiği yere gelir. Bu da doğru adımlarla, doğru hamlelerle gerçekleşir, öze dönüşle gerçekleşir. Borcun bu kadar çok olduğu bir dönemde, belki puan silme, belki yaşanabileceği bir ortamda transferin de açılmasıyla U19, U21 ağırlıklı daha kalıcı bir kadroyla mücadele edilmesi gerekiyor. Ayrıca teknik anlamda tabandan tavana bir öze dönüşün yaşanması gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.


"EN BÜYÜK HEDEFİM, 1-2 YIL İÇERİSİNDE BURSASPOR'UN BAŞINA GEÇMEK"


Hedefinin Bursaspor'da teknik direktörlük olduğunu vurgulayan Ali Nail Durmuş, "Kısa vadede birinci hedefim Bayburtspor'la iyi bir sezon geçirmek. Bütün konsantrasyonumu buraya vermiş durumdayım. Uzun vadede ikinci hedefim ise yıllarca oynadığım ve takım kaptanlığı yaptığım takımın Bursaspor'un başına geçmek. Zaten Bursa'da yaşıyorum. Bu takım benim takımım. O yüzden takip ediyorum. Umuyorum ki beklentim gerçekleşir. Bu konuda kendime güveniyorum. Bursaspor'un içinde bulunduğu durum hakkında hem bilgi sahibiyim, hem de çözüm ile ilgili düşüncelerim var. Orası benim camiam. Bursaspor'un sıkıntısını en iyi ben biliyorum. Bir gün Bursaspor, kaptanına o görevi verecektir" şeklinde konuştu.
49 yaşındaki teknik adam, Fenerbahçe için de değerlendirmelerde bulunurken şunları kaydetti:
"Fenerbahçe'de Ali Koç başkanlığında 2 senede yaşanan hayal kırıklığı var. Dolayısı ile beklentilerin tam tersi bir durum söz konusu oldu. Aziz Yıldırım'ın 20 yıllık başkanlık döneminde 'tek ses' gibi bir yönetim şekli vardı. Ama Ali Koç daha çok görev dağılımı yapan bir anlayışla yaklaştı ancak başarılı olmadı. Comolli tercihi, akabinde 'bizim vizyonumuza çok uzak' dediği halde taraftarın isteğine göre teknik direktörlük konusunda Ersun Yanal'la lige başlaması yanlıştı. Sonuç itibarı ile bu yanlış ortaya çıktı. Yanlış sportif direktör ve hoca seçimi bu başarısızlığın en büyük etkenleriydi."
Teknik direktör Erol Bulut'un yanlış bir zamanda Fenerbahçe'ye geldiğini savunan Durmuş, "Bu seneye gelirsek; Erol Bulut'un Başakşehir'deki yardımcı hocalığı, akabinde Malatyaspor ve Alanyaspor'daki teknik direktörlüğü baskının az olduğu takımlarda ortaya çıkan bir durum. Dolayısıyla 2 yıldır başarıdan uzak ve ciddi anlamda başarıyı özleyen bir camianın, o takımın formasını giymiş olsa dahi camianın sabırsız olduğu bir dönemde geldi. Bu onun en büyük handikapı" ifadelerini kullandı.
Ali Nail Durmuş, "Erol Bulut seçimi sizce doğru mu?" sorusuna ise şu yanıtı verdi:
"Ben sonuçlar üzerinden bakarak olayları değerlendiririm. Öngörüm; Fenerbahçe'ye bu sene transfer edilen oyunculara baktığımda, bu yıl şampiyon olma üzerine kurulmuş bir yapılanma görüyorum. Yani deneyimli, yaşlı oyucuların 1 ya da 2 yıl oynayabilecek oyuncuların ağırlıklı olduğu bir kadro, geçen 2 yılı kurtarmak üzerine düşünülmüş bir politika."


EROL BULUT LİDER VASIFLI OYUNCULARI YÖNETEBİLECEK Mİ?


Fenerbahçe Teknik Direktörü Erol Bulut'un liderlik karakterine sahip oyuncuları yönetip yönetemeyeceği yönündeki soruya ise Durmuş, şöyle cevap verdi:
"Erol Bulut'un bu deneyimli, gerçekten çoğu başlı başına lider olan oyuncuları yönetebilmesi ne derece olacak, onu göreceğiz. Başarının veya başarısızlığın anahtarı burada. En büyük soru işareti, Erol Bulut'un bu deneyimli oyuncuları yönetip yönetemeyeceği. Teknik ve taktik anlamda sıkıntı yaşamayacağı ama başarı bekleyen taraftar ve camia baskısını, reaksiyonu, takım içinde bu yaşı, deneyimi, kariyeri büyük oyuncuları nasıl yönetecek? Başarısının sırrı bu olacak. Başarılı olursa sorun yok, ancak başaramazsa büyük sorun olur. Futbol oynarken takım arkadaşımdı. Daha sonra teknik direktörlük yolunda aldığı mesafe ile başarılı olabileceğini düşünüyorum. Ama tekrar söylüyorum; liderleri, yıldız oyuncuları yönetmek kolay değildir. Erol Bulut yıldız bir oyuncu değildi ama iyi bir teknik adam olarak geliyor."
Teknik adam, sözlerine şöyle devam etti:
"Şahsi fikrim, Erol Bulut'un hala rüşdünü ispatlama ve belli bir seviyeye gelme konusunda zamanı olduğunu düşünüyorum. Bu dönemde Fenerbahçe ile şampiyonluk yakalarsa değeri birden artar ve zirveye ulaşır. Ama tersi halinde maalesef büyük camia dediğimiz takımlardaki kredisi başlamadan sona erecektir. O yüzden başarılı olmasını diliyorum."