Can Batır paletli yüzmede dünya şampiyonu oldu

Tenis-Yüzme-Kayak Kulübü sporcusu Can Batır, 25 - 26 Nisan 2015 tarihleri arasında Almanya'nın Leipzig kentinde düzenlenen Dünya Kulüpler Kupası'nda 200 metre paletli su üstünde dünya şampiyonu olarak altın madalya aldı.

28 Nisan 2015 Salı, 10:49
Abone Ol google-news

18 ülkeden 67 takımın yarıştığı şampiyonada genç sporcu aynı zamanda yarıştığı 60 sporcu arasından 200 metre Büyükler ve Gençler Türkiye rekorunu da kırdı.

Almanya'nın Leipzig kentinde 25-26 Nisan tarihlerinde düzenlenen Dünya Kulüpler Kupası 5. Basamağında Türk Sporcu Can Batır, büyük bir başarıya imza attı. Tenis-Yüzme-Kayak(TYK) Spor Kulübü sporcusu olan lise öğrencisi Batır, paletli yüzmede 200 metre su üstünde şampiyonluğu kazanarak altın madalya aldı. Ayrıca 400 metre su üstünde gümüş, 800 metrede ise bronz madalya kazandı. 4 x 100 bayrak yarışında ise TYK Genç Erkek Takımı ise üçüncü olarak bronz madalyanın sahibi oldu. Can Batır ayrıca 200 metrede Büyükler ve Gençler Türkiye rekorunu kırdı.

Can Batır dün akşam Leipzig dönüşü geldiği Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada sağlıklı nesillerin yetişmesi için çocuk yaşta yüzmeye başlanması gerektiğini tavsiye ederek şöyle konuştu:  "Tenis Yüzme Kayak Spor kulübünün 11 yıllık sporcusuyum. Almanya'nın Leipzig şehrinde dünya kulüpler arası paletli yüzme şampiyonasının 5. ayağından geldik. Orada 200 metre su üstü mesafesinde dünya birincisi, 400 metre mesafe de ikinci 800 metre mesafede de üçüncü oldum. Gayet heyecanlı bir atmosferdi. Çok çekişmeli bir yarışma oldu. Güzel bir yarışma idi. Bizim açımızdan Havuz ve şehir gayet güzeldi. Gençlere kesinlikle yüzmeyi tavsiye ediyorum. Gayet sağlıklı bir spor. Sağlıklı nesillerin yetişmesi için çocukların yüzmeye başlamasını öneriyorum. Hedefim Avrupa şampiyonasına katılıp madalya almak."

Türk Hava Yolları'nın tarifeli seferiyle dün akşam İstanbul Atatürk Havalimanı'na gelen Tenis Yüzme Kayak Spor Kulübü'nün Başkanı Kamil Esen ise yaptığı açıklamada sporcularıyla gurur duyduğunu belirterek, "Can Batır kazandığı şampiyonlukla bizlere gurur yaşattı" diye konuştu.