Sharapova'ya bir kötü haber de Birleşmiş Milletler'den

Birleşmiş Milletler, Maria Sharapova iyi niyet elçiliğini doping soruşturması tamamlanana kadar askıya aldığını duyurdu.

15 Mart 2016 Salı, 19:34
Abone Ol google-news

Şubat 2007'de Birleşmiş Milletler Gelişim Programı tarafından "iyi niyet elçisi" ilan edilen Maria Sharapova, bu unvanını doping soruşturması sonuçlanana kadar kaybetti.
Birleşmiş Milletler'in 1986'da Chernobyl'de yaşanan nükleer felakette hayatta kalanlara yönelik yaptığı çalışmalara dahil olan Sharapova, Chernobyl sebebiyle hayatı etkilenen milyonlarca insandan birisi. Rus tenisçinin babası, felaketin yaşandığı sırada kente oldukça yakın olan Gomel'de yaşıyordu. Felaketin ardından ebeveynleri Rusya'nın Nyagan kentine yerleşmiş ve Maria Sharapova 19 Nisan 1987'de bu kentte dünyaya gelmişti. Guardian'a konuşan BM sözcüsü, ''Birleşmiş Milletler Gelişim Programı, bizim çalışmalarımıza verdiği destek nedeniyle Sharapova'ya minnettar, özellikle de Chernobyl nükleer felaketinin yaşandığı bölgenin iyileştirilmesi konusunda. Buna rağmen, Sharapova'nın son açıklamasının ışığında, onun iyi niyet elçiliğini ve planlanmış etkinliklerini soruşturma sonuçlanana kadar askıya aldık'' diyerek, kararın ardındaki gerekçelerini açıkladı.