UEFA’dan kulüplere: Ligler Ağustos’a kadar bitsin

UEFA, 55 üye ülkeden 676 kulübe toplam 70 milyon Avro’luk ödeme yaparken, “Ligler Ağustos’a kadar bitsin” mesajı verdi.

23 Nisan 2020 Perşembe, 15:42
UEFA’dan kulüplere: Ligler Ağustos’a kadar bitsin
Abone Ol google-news

UEFA, koronavirüs salgını nedeniyle kulüplerin yaşadığı mali sıkıntı nedeniyle, milli takım organizasyonlarına katkısından dolayı 55 üye ülkenin kulüplerine yardım ödemelerini yapacağını açıkladı. UEFA, federasyonlardan ligleri Ağustos’a kadar bitirmelerini istedi. Eğer ligler bitmezse UEFA Avrupa kupalarına katılımı mevcut puana göre belirleyecek.
UEFA İcra Komitesi, bugün yaptığı toplantıda kulüpleri finansal anlamda rahatlatmaya yönelik kararlar aldı. Yapılan açıklamada kulüplere toplamda 200 milyon Avro'luk bir yardım yapılacağı bilgisi yer aldı. Bu 200 milyon Avro'nun 70 milyon Avro'luk kısmının, Avrupa Şampiyonası Elemeleri ve UEFA Uluslar Ligi için oyuncularını serbest bırakan kulüplere, kalan 130 milyon Avro'luk kısmının ise UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası için oyuncularını serbest bırakan kulüplere dağıtılacağı belirtildi.
UEFA, 55 üye ülkeden 676 kulübün, 2018-2020 döneminde Avrupa Şampiyonası Elemeleri ve UEFA Uluslar Ligi'ne katkılarından dolayı 3 bin 200 bin Avro'dan 630 bin Euro'ya kadar değişen miktarları kasasına sokacağını açıkladı. UEFA İcra Komitesi yaptığı açıklamada, bu yardım paketinin, koronavirüs salgını döneminde kulüplere nefes alma imkanı sağlayacağını kaydetti.
UEFA'nın açıkladığı paketteki ilk ödeme dönemi dağılımı şu şekilde:
- Avrupa Şampiyonası Elemeleri play-off'larında yer almayan 39 milli takım için oyuncularını serbest bırakan kulüplere toplamda 50 milyon Avro ödenecek.
- Avrupa Şampiyonası Elemeleri play-off'larında yer alan 16 milli takım için oyuncularını serbest bırakan kulüplere 17,7 milyon Avro  ödenecek. (Play-off maçları için ödenecek olan tutar, bu miktara dahil değildir)
- Play-off'lar için serbest bırakılan oyuncularla ilgili 2,7 milyon Avro'luk bakiye, bu play-off maçlarının tamamlanmasıyla dağıtılacak.