Ülkesi Almanya'dan Boateng'e ırkçı saldırı!

Almanya Milli Takımı'nın önemli futbolcularından Jerome Boateng, ülkesindeki aşırı sağcı bir parti tarafından ırkçı söylemin hedefi oldu. Kamuoyunda yıldız oyuncuya destek çıkarken federasyon partiye ateş püskürdü.

29 Mayıs 2016 Pazar, 13:49
Abone Ol google-news

Almanya Milli Takımı'nın yıldız futbolcularından Jerome Boateng, ırkçı söyleme maruz kaldı.

Aşırı sağcı söylemleri ile bilinen ve son dönemde çıkış yapan Almanya İçin Alternatif Partisi (AFD) 2. Başkanı Alexander Gauland, Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesine verdiği röportajda bir soru üzerine, "Jerome Boateng'i herkes futbolcu olarak seviyor ama komşu olarak istemiyor" açıklamasını yaptı. 

Kamuoyundan büyük tepki toplayan Gauland, Almanya Futbol Federasyonu'nun hışmına da uğradı. Federasyon Başkanı Reinhard Grindel, "Bu çok çirkin bir açıklama. Siyasi sloganlar atmak için Boateng kullanıldı. O harika bir sporcu ve muazzam bir insan. Toplum içinde saygınlığını kazanmış, gençlere örnek olmuştur." ifadesini kullandı. 

Milli Takım Menajeri Oliver Bierhoff da, "Bu açıklama ilk değil, yorum yapmaya bile değmez." diye konuştu. 

Jerome Boateng'in milli takım arkadaşı ve Schalke 04 kaptanı Benedikt Höwedes ise sosyal medyada yaptığı bir paylaşımda Boateng'e destek çıktı. Höwedes, Boateng ile birlikte Milli Takım'daki çeşitli fotoğraflarını paylaşırken, "Almanya ile kupa kazanmak istiyorsan, böyle bir komşuya ihtıyacın var." yorumunu yaptı.