Vitor Pereira: "Taraftar sürekli '6' yapıyor"

Fenerbahçe Teknik Direktörü Vitor Pereira, dev derbi öncesinde dikkat çekecek açıklamalarda bulundu.

24 Ekim 2015 Cumartesi, 16:49
Abone Ol google-news

 

Fenerbahçe Teknik Direktörü Vitor Pereira, dev derbi öncesinde dikkat çekecek açıklamalarda bulundu.

Portekizli teknik adam, Fanatik Gazetesi'nde yer alan röportajında, Galatasaray maçı için net konuştu ve sonrasında şampiyon olacaklarını iddia etti.

İŞTE PEREIRA'NIN SÖZLERİ...

"Bu, çok zorlu bir hafta bizim için. Ajax’ı yenerek başlangıcı iyi yaptık. Sergilediğimiz futbol, gösterdiğimiz direnç ve ortaya koyduğumuz mücadele, derbi öncesinde memnuniyet vericiydi. Tabii ki yine de baskı var üzerimizde, ama bu baskı, bizler için hayatımızın bir parçası. Türk halkı futbolu çok seviyor. Hayatı futbol olarak görüyor. İnanılmaz duygusallar. Büyük beklentilerin olması gayet normal. "

"Burada hayatın yüzde 80’i futbol!"

"Portekiz’de insanlar, futbola daha değişik bakıyorlardı. Avrupa’daki batı ülkeleri gibi değil, daha duygusal. Ama buraya gelince Türkiye’deki taraftarların genlerinde futbol olduğunu gördüm ve hissettim. Burada her şey futbol. Portekiz’de insanlar yüzde 50 futbol düşünüyorsa, Türkiye’de insanların hayatının yüzde 80’i futbolla geçiyor."

"Belki de bu nedenden ötürü, ilk geldiğimde istediklerimi tam olarak karşı tarafa yansıtamadım. Zorlandım. Çünkü lisan sorunu da olunca, bazı konuları anlatmakta zorlanıyorsunuz. Duygusal yönü ağır basan bir toplumda, bu işler tabii ki zor, bu nedenle yaşanan zorlu süreci anlayışla karşılıyorum."

Taraftarlar sürekli ‘6’ yapıyor!'

"Ben bunları Fenerbahçe’ye adapte etmek için geldim. Buraya 2 yıllık proje için geldim. İlk yılımızda çok çalışıp, ligde şampiyonluğu elde edeceğiz, ikinci yılda ise Şampiyonlar Ligi’ne katılıp orada başarılı olacağız. Ama Türkiye’de insanların sabrı yok. Onlar için proje, bir sonraki maç. "

"Fenerbahçe’ye geldiğim için çok mutluyum. Burada insanlar futbolu seviyor. Beni de çok sevdiler. Zaten sevdikleri için de her yerde yolumu çevirip fotoğraf çektirmek istiyorlar.Taraftarlarımızın derbi konusunda ne kadar hassas olduklarını biliyorum. Her yerde yanıma gelip ‘6’ işaretini yapıyorlar. Bana o maçı hatırlatıp, anlatıyorlar. Futbol, Türk insanının geninde var. Buraya geldiğim için çok mutluyum ve şampiyonluk için elimden geleni yapacağım."

'Felsefem belli: Pres yap, rakibi boğ'

"Mesela defansta oturtmak istediğimiz sistemi belki de iyi anlatamadım. Nedeni biraz önce söylediklerim. Çünkü Türkiye’de insanlar duygusal ve yüreğini ortaya koyuyor. Ben de olaya taktik-teknik olarak girmemizi istiyordum. Bu durum, sürecin biraz gecikmesine, istediklerimin yerine getirilmesinin uzun sürmesine neden oldu."

"Milli maçlar nedeniyle tüm yıldızlarım ülkelerine gidip uzun süre kamp ve maç yaptılar. Bu da bizim takımı etkiledi, çünkü herkesin takım içinde adaptasyonunu geciktirdi. Birlikte, istediğimiz sürede, istediğimiz taktik ve teknik çalışmaları benim istediğim düzeyde yapamadık. Ama yapmaya çalışacağız. "

"Benim felsefem belli. Üst düzeyde teknik-taktik çalışmalarla rakip karşısında topa daha fazla sahip olma. Sahanın her yerinde oyunu domine etme. Rakibe pres uygulama ve sürekli atak halinde rakibi boğma. Ben bunun için çalışıyorum. Taraftarı ve camiamızı bu şekilde mutlu etmek istiyorum."

'Aşçı benim; nefis bir yemek yapacağım'

"Fenerbahçe gerçekten de büyük yatırımlar yaptı. Önemli yıldızları kadrosuna kattı. Bu nedenle otomatikman beklenti de bir hayli yükseliyor. Ama bazı önemli konuları da unutmamak gerek. Bazı gerçekleri de belirtmemiz gerek. 10’un üzerinde yeni transfer yapıldı. Bu isimlerin bir çoğu değişik ülkelerden. Bunların ülkeye, ülke futboluna, takıma adaptasyonu bir hayli zor ve zaman alıyor. "

"Biz burada; mükemmel bir takımla, mükemmel bir yıldızlar topluluğuyla, güzel bir yemek yapmak istiyoruz. Bu yemeği de tabii ki ben yapacağım. Aşçı benim çünkü. Tamam, ama bu yemeğin tuzu, suyu, bütün içine konulan malzemelerin de balansı olmalı. Sonuçta tadı mükemmel olmalı. Henüz istediğimiz tadı ortaya koyamadık, ancak kısa sürede bu da olacak. Mükemmel bir yemek ortaya çıkaracağım. "

Duygusallık yok konsantrasyon var'

"Fenerbahçe-Galatasaray derbisini, bizim ülkedeki Porto-Benfica maçına benzetiyorum. Ancak burada, olay daha hassas. Emin olun, bu derbi bir maçtan ötesi. Derbi maç başlamadan önce başlıyor, maç ise daha sonra başlıyor. Bu maç hiç bitmiyor, çünkü insanlar maç bittikten sonra da yıllarca konuşabiliyor. Bana göre bu rekabet, futbol ötesi bir rekabet. Bu nedenle ben öğrencilerimden, özellikle bu maç öncesi duygusallığı bir kenara bırakmalarını istedim. Tamamen maça konsantre olmalarını istedim. Türkiye’nin en önemli maçına çıkacağız çünkü. "

'Van Persie ile olayı çözdük!'

"Robin van Persie ile bazı sıkıntılar yaşadım, bu doğru... Fakat, bu gayet normal. İlk geldiğinde sorunları vardı. Hazır değildi. Şimdi yavaş yavaş ritmini buluyor. Kimse yedek kalmak istemez. İsterse zaten sorun orada başlar. Ben ise şaşırıyorum. İnsanlar buradan değişik konular çıkartıyor. Bazen bir hoca ile oyuncu arasında yaşanan gerginlik, tartışma ya da problem olarak görülmemeli. Bazen bu gibi olaylar, konunun çözümü de olabilir ki... Biz de olayı çözdük zaten."