MASAK’ta neler oluyor? CHP araştırılmasını istedi

Abone Ol google-news

Devletin güvenliği için kritik kurumlardan olan Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK)’ndaki FETÖ yapılanması bir kez daha gündemde.

14 Temmuz 2020 Salı, 14:36

Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nün 30 Haziran’da düzenlediği operasyonla MASAK’ta 15 Temmuz darbe girişiminden sonra göreve getirildiği belirtilen ve Kasım 2019’da başka kurumlara gönderilen 115 eski personel gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüphelilerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile çok sayıda siyasetçi ve bürokratın TC kimlik numaralarıyla sistemde sorgulama yaptıkları iddia edilmişti. Ancak, 11 Temmuz Cumartesi günü savcılığa çıkarılan 115 kişiden sadece 1 kişi tutuklanırken 114 kişi serbest bırakıldı.

Operasyon ile birlikte MASAK’taki FETÖ yapılanması bir kez daha gündeme gelirken MASAK’ta neler olduğuna yönelik sorular da sorulmaya başladı.

TBMM’ye MASAK ile ilgili araştırma önergesi veren CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu CHP Sözcüsü Yüksel Mansur Kılınç, MASAK’ın bağlı olduğu Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yanıtlaması talebiyle de soru önergesi verdi.

Doğrudan Türkiye’nin güvenliği ile ilgili olan MASAK’ın diğer kurumlardan daha fazla güvenilir olması lazım diyen Kılınç, “Darbe girişiminden sonra MASAK’ın TBMM 15 Temmuz Darbe Araştırma Komisyonu’na gönderdiği kişi FETÖ’cü çıkıyor. 2016 yılından itibaren görev yapan MASAK Başkanı 2019 Ağustos ayında görevden alınıyor. Darbe girişiminden sonra MASAK’ta göreve başlatılan yüzlerce personel 3 yıl sonra FETÖ şüphesiyle MASAK’tan uzaklaştırılıyor. Şüphe ile MASAK’tan uzaklaştırılan 115 personele 9 ay sonra operasyon yapılıyor. Bu noktada sormak zorundayız: MASAK’ta neler oluyor?” dedi.

KRİTİK MASAK SORULARI

MASAK’ın mali suçlar ve terörün finansmanının önlenmesi konusunda yaptığı çalışmaların kamuoyu ile yeterince paylaşılmadığını ifade eden Kılınç, ayrıca MASAK’ın TBMM’nin denetimine açık olduğunu da söyleyebilecek durumda değiliz şeklinde konuştu.

“Soru işareti barındıran unsurların ve şüphelerin her geçen gün artmasının MASAK’ın ve MASAK’ın bağlı olduğu Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yönetilemediğini göstermektedir” diyen Yüksel Mansur Kılınç, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

- 15 Temmuz darbe girişiminden sonra MASAK’ta göreve getirilen kaç personel başka kurumlara gönderilmiştir? Gönderilme nedeni nedir?

- Kasım 2019’da MASAK’tan başka kurumlara gönderildiği ileri sürülen 115 kişi hakkında FETÖ/PDY şüphesinin araştırılması için neden Temmuz 2020’ye kadar beklenilmiştir?

- 15 Temmuz darbe girişiminden sonra MASAK’ta kaç personel hakkında FETÖ/PDY bağlantısı nedeniyle işlem yapılmıştır? Bu nedenle gözaltına alınan, tutuklanan, hüküm giyen, ihraç edilen personel sayısı kaçtır?

- 15 Temmuz darbe girişiminden sonra tutuklanan kaç MASAK personeli etkin pişmanlıktan yararlanıp tahliye edilmiştir?

- Son 5 yılda görevi kötüye kullanma ve rüşvet suçlamasıyla hakkında soruşturma başlatılan MASAK personeli var mıdır? Varsa sayısı kaçtır?