Barış Terkoğlu

Cem Küçük’ün itirafları

15 Ekim 2018 Pazartesi

“Bana ‘yazma’ dendi. Patronum (Murat-Ethem Sancak) bana ‘yazma’ dedi. Beni çağırıp Ahmet Küçükbay’ı yazmayacaksın’ denirse, patronuma ben ne diyeceğim?
Bu hüzünlü satırları Cem Küçük, perşembe günkü yazımın mürekkebi kurumadan söyledi.
Okuyanlar hatırlayacaktır.
36 yılını FETÖ’ye destekle geçiren, örgütün finansörü ve birçok kurumunun kurucusu işadamı Ahmet Küçükbay, 27 Eylül’de, 5 yıl 5 ay hapis cezası almasının ardından tahliye edildi.
Yargılama sürecinde dikkat çeken iki noktayı ele almıştım.
Birincisi, Küçükbay Grup’un bir şirketinin yüzde 51’ini iktidara yakınlığıyla bilinen Topbaşlar’ın satın almasıydı. İkincisi, Küçükbay’ın durumundan istifade edenlerin ortaya çıkmasıydı. Aracı kişilerden medyaya kadar uzanan silsileyle, Küçükbay’dan şantajla para alınmaya çalışılıyordu. “Artık ne olduysa” Cem Küçük, Küçükbay’ı yazmayı bırakıyor, Star gazetesi ise ardı ardına Küçükbay’a övgü haberleri yapıyordu.
Ne kadar aynı fikirde olmasak da, Küçük’ün yıllar sonra yazımın ardından gelen itirafı beni üzdü. Kim olursa olsun (eğer doğruysa) patronunun “yazmayacaksın” diye azarlayarak susturduğu, “kalemimi satmam” diyemeyen boynu bükük bir yazarın durumundan mutlu olacak değilim.
Sevindiğim, gerçeklerin geç de olsa açığa çıkması.
Cem Küçük’ün itirafıyla, Star’ın o dönemki patronu Sancaklar’ın, Küçükbay’ı kurtarmak için çalışması artık önümüzde duruyor.
Öyleyse devam edelim…

Sancak FETÖ toplantısında
Polis, henüz kendisine operasyon yapmadan, Ahmet Küçükbay aleyhinde, yandaş medyada yazılar çıkıyordu. Ortaya çıkan aracılar ise Küçükbay’ı operasyonla korkutarak para talep ediyordu. Küçükbay bunun üzerine doğrudan medya patronlarıyla görüşüyordu.
Sancaklarla görüşmesini ifadesinden aktaralım:
Star Gazetesi grubundan olduğunu bildiğim ve tanıdığım Mesut Sancak’ı kendi kullandığım telefon numarasından aradım. Durumu kendisine aktardığımda medya sorumlusunun yeğeni Murat Sancak olduğunu, onunla görüştükten sonra bana dönüş yapacağını söyledi”
Küçükbay, önce Mesut Sancak ardından Murat Sancak’la görüştü. Üç isim bir buluşma da gerçekleştirdi.
Bu görüşme sırasında ne oldu bilinmez, Star’da Küçükbay aleyhinde yazılar kesildi. Hatta Küçükbay’ın “FETÖ’cü olmadığını” söyleyen haberler çıktı.
Peki, Küçükbay’ın hemen Ethem ve Murat Sancak’ın kuzeni olan Mesut Sancak’ı araması tesadüf mü?
Bu sorunun yanıtına önce akçeli işlere bakarak karar verelim.
Ticari ilişkileri deştikçe yalnız Topbaşlar’ın değil, Sancaklar’ın da Küçükbaylar’la zaman zaman yan yana geldiğini görüyoruz.
En bilineni, İzmir’de Basmane Çukuru olarak bilinen Dünya Ticaret Merkezi satışı sürecinde Sancak ve Küçükbay’ın kurdukları İzmir Girişim Grubu konsorsiyumu.
Sadece bu kadar değil…
İddianameden, FETÖ imamlarının İzmir’de işadamlarını haftalık olarak bir araya getirdiği toplantılar yapıldığını öğreniyoruz. İtiraflara göre bu toplantılara Küçükbay’la birlikte Mesut Sancak da katılıyor.
Küçükbay ile Sancak öyle anlaşılıyor ki bunun ötesine de geçen ilişkilere sahip.
Ne mi?

Polis operasyonunu haber veriyor
Polis, Küçükbay’a operasyon hazırlarken, içerden birileri Sancak’a bilgi uçuruyor. Sancak da Küçükbay’a haber veriyor.
Savcı yanılmış olabilir mi” diyerek inceleme raporlarından Ahmet Küçükbay-Mesut Sancak arasında Viber programıyla yapılan yazışmalara bakıyoruz:
M.S: Abi uyudun mu? Önemli olabilecek bir bilgi.
A.K: Hayırdır?
M.S: Birkaç gün içinde şirkete operasyon olabileceği yönünde bilgi ulaştı
A.K: Ne gibi?
M.S: Operasyon hazırlıyorlarken eski bir arkadaş duymuş. Çalışma yapanlar konuşurken yanlarındaymış. Eski bir ortak arkadaşımızla bana haber göndermiş.
A.K: Maliye mi, polis mi, kim?
M.S: Polis.
A.K: Anladım, daha fazla bilgi alabilirsen bana ilet.
M.S: Olur.
Çok açık görülüyor.
Küçükbay’ın FETÖ’cü olmadığı şeklinde açıkça yalan haberler yapan Sancaklar bununla da kalmamış. Polis içindeki kuşlarıyla Küçükbay’ı da uyandırmış.
Ne karşılığında?
Küçükbay’a bu kadar “hizmet” neden?
İşte “patronlarıma ben ne diyeceğim” diye mahcubiyet belirten Cem Küçük itiraflarının gelip dayandığı nokta.
Son gelişmeyi aktaralım: FETÖ davalarına karışan akçeli işlerle ilgili soruşturmada somut adımlar atılmaya başladı, bazı sanıkların ifadesi alındı.
Bakalım, göreceğiz…
 


Yazarın Son Yazıları Tüm Yazıları