Aspendos, Efes, Gümüşlük

15 Ağustos 2018 Çarşamba

Anadolu’nun üç ayrı doğa ve tarih harikaları: Aspendos, Efes ve Gümüşlük. Ortam, dinleyiciler kadar katılan sanatçıları da büyülüyor. Aspendos Opera- Bale Festivali’nin 1994’te ne büyük emeklerle kurulduğunu, özellikle Remzi Buharalı’nın müdürlüğü döneminde nasıl dünyanın zirvesinde bir festival haline geldiğini çok iyi anımsarım. Sonra hep maddi sorunlar, bilgisizlik ve ilgisizlik nedeniyle giderek eski başarısını yitirdi. Bu yıl Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür ve Sanat Yönetmeni tenor Murat Karahan’ın yönetiminde gerçekten uygar, uluslararası değerde bir program oluşmuş. Operanın beşiği İtalya’daki temsilleriyle büyük övgüler alan Karahan’ı İtalyanlar pek seviyorlar. Festival programının içeriğinden anladığımız kadarıyla sahnede olduğu kadar sahne mutfağındaki organizasyonda da çok başarılı bir sanatçı.
Antalya’da 4 -18 Eylül arasında az, ama öz etkinliklerle festivalin 25. yılı kutlanacak. Program keşke daha önce açıklanabilseydi, eminim ki yurtdışından pek çok meraklı ilgi duyacaktı. Türkiye’nin şu günlerinde böylesi güçlü bir festival yapabildiğini, sanata ve sanatçıya değer verdiğini önceden duyurmuş olurduk! Ama hâlâ iyi bir duyuruyla, şu sırada Antalya’da ve Efes’te bulunanlara ulaşılabilir.
Açılışta Puccini Festivali Vakfı’nın prodüksüyonu olan Turandot, yaz başında Arena di Verona’da yer alan prodüksiyonuyla ve Ankara Devlet Operası’nın işbirliğiyle sergilenecek. Bu kez genel müdür Murat Karahan da Arena di Verona’da oynadığı Prens Calaf rolüyle sahnede olacak. İkinci etkinlik Ankara’nın sahneleyeceği Zorba balesi. Sonra Bolşoy Devlet Akademik Tiyatrosu sanatçıları “Gala Temsil” adı altında ünlü koreografların imzasını taşıyan bale yapıtlarından kesitler sunacaklar. Finaldeki Aida temsili Antalya Devlet Opera ve Bale Orkestrası sanatçılarının prodüksüyonu, Şef Alberto Veronesi ve Rejisör Kuzman Popov.
Paralel olarak Efes Antik Tiyatro Festivali de 7 Eylül’de Ankara’nın Zorba’sıyla başlayacak. Torre del Lago işbirliği ile Puccin’nin Kadınları başlıklı konser ve Tosca Operası sahnelenecek. Efes Festivali, İzmir’ Devlet Opera ve Balesinin sanatçıları ve bale olarak sundukları Carmina Burana ile sona erecek.

Gümüşlük Festivali doludizgin
Bodrum-Gümüşlük’teki festival Gülsin Onay ve Eren Leventoğlu’nun özel gayretleriyle, 2004’ten beri, her yıl zenginleşerek Bodrum Klasik Müzik Derneği’nin çatısı altında devam ediyor. Resmi kurumlara bağlı olmayan bir organizasyon. Önce piyanodan yola çıkıldı, sonra oda müziği, seminerler, yarışmalarla nice genç sanatçıya imkân yaratıldı. Öte yandan kimi dünyaca ünlü sanatçı da Gümüşlük’e geldi ve festivale uluslararası bir kimlik getirdi. Her yıl yaz ortasında başlıyor ve sayısı otuza varan etkinlik yapılıyor. Konserler yörenin doğasıyla tümleşiyor.
Geçen hafta kemancı Alexander Markov ve piyanist Cyprien Katsaris gibi dünyanın ünlü merkezlerinde adını duyuran sanatçılar konuk oldu. Gülsin Onay, her yıl hem kendi resitaliyle hem de bu konuklarla birlikte çalarak festivale etkin olarak katılıyor.  


Yazarın Son Yazıları Tüm Yazıları

1923 29 Kasım 2023

Günün Köşe Yazıları