Doğru Sol, Doğrudan Demokrasi

12 Ekim 2011 Çarşamba
\n\n\n

Güney Fransanın pembe kenti Toulouse, Capitole meydanı. Geride bıraktığım Parisin kasvetli soğuğuna karşın, hava çok sıcak olmasa da pırıl pırıl bir güneş aydınlatıyor, kırmızı tuğladan inşa edilmiş tarihi yapıları.

\n

Fransız silahlı kuvvetleri, ordusu ve polisiyle görücüye çıkmış, meydanda. Zorunlu askerlik kaldırılıp polisler de varoşlara girmeye korkalıberi ülkenin güvenlik birimleri, TV reklamları ve böyle panayır gösterileriyle paralı asker, jandarma, itfaiyeci ve polis olmaya özendiriyor gençleri. Panayır demem boşuna değil: Uyuşturucu bulmak için eğitilen köpeklerle yapılan gösterilerden itfaiyenin söndürdüğü sahte yangın ve jandarmanın patlamadan imha ettiği sahte bombalara, alanda yoğun birarama kurtarmaçalışması var.

\n

Güvenlik güçleri doğru yere tezgâh açmış, çünkü Toulouse her şeyden önce bir üniversite kenti, dolayısıyla genç oranı yüksek. Ama işsizlik oranı en düşük yerlerden bir endüstri devi: AIRBUS uçakları burada monte ediliyor, Avrupa Havacılık Savunma ve Uzay Ajansının (EADS) merkezi burası, Ariane ve Astrium füzeleri de büyük ölçüde burada yapılıyor. Kentin, teknoloji üretiminden sonra en yaygın etkinliğininrugbysporu olduğu düşünülürse, galiba ordu ve polis rugbymanya da uzman teknisyenolamayan, üniversitede de tutunamayan genç irilerini istihdam zorunda kalacak!

\n

***

\n

Bendeniz, edebi nedenlerle Toulousedayım: Uluslararası Polisiye Romanlar Festivalinin davetlisi olarak Avrupa edebiyatında casusluktemalı bir tartışmaya katılacak ve Fransada yayımlanan romanlarımı imzalayacağım. Festivalin kurucusu, kara roman yazarı Claude Mesplede ve eşi İdayla üç yıl önce tanıştık, beni pek tuttular, nedense. Geçen yıl da çağırdılar, Vatandan atılıp ilk göz ağrım, yuvam Cumhuriyete döndüğüm günlere denk geldi, davete icabet edemedim. Yokluğumda, siyasal yazar mücadelemi öven bir bildiri yayımlamışlar, çok duygulandım. Bu yıl buradayım. Boş zamanlarımda kenti geziyorum. İçimde tuhaf, nostaljik duygular...

\n

Çünkü Toulouse, yabancısı olduğum bir yer değil: Gülün Öteki Adında(*) anlattığım Kathar trajedisinin önemli bir sahnesi. 1167 yılında Bogomil Papa Nicetasın Konstantinopolisten kalkıp Kathar Kilisesini kutsamaya geldiği Saint-Felix-de-Caraman kasabası, burada. Caraman, bildiğimiz Karaman... Acaba Bogomil Papa Nicetas, Karaman doğumlu olduğu için Caramandenilmiş olabilir mi, bu tarihi kasabaya? Bin yıllık adı 1920’de değişip Saint-Felix-Lauragais oluvermiş, nedense!

\n

Kathar din adamlarını ve şövalyelerini Katolik Roma Papalığına teslim etmeyen Toulouse Kalesi, üç kez kuşatılmış tarihte, Müslümanlardan önce Hıristiyan Kathar mezhebine karşı düzülen haçlı orduları tarafından. Ve yine ilk kez bu mezhebi yok etmek için kurulan engizisyon mahkemesi, Toulouseun Capitole meydanında yakmış, Katolik papaya muhalif Hıristiyanları...

\n

***

\n

Aynı meydanda bugün gel, gel, orduya gel, polise gelpanayırı var, ama müşterisi az. Çünkü güvenlik güçlerininvatan, millet, Rhone nehrini savunmak çağrısını dayandırdığı yurttaşlık bilinci”, geçen pazar günü sandık başında şahlandı, hem de salt Toulouseda değil, tüm Fransada. Üstelik bu sandıklardan ne Fransız cumhurbaşkanı çıkacak ne de Fransanın yeni iktidar partisi: Sosyalist Parti PS, ülke tarihinde bir ilke imza attı ve 2012 Mayıs ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde Sarkozynin karşısına çıkaracağı sosyalist adayı belirlemek için halkoyuna başvurdu.

\n

Sosyalist önseçimler, hazırlık aşamasında iktidar partisi UMPnin alaycı aşağılamalarına maruz kaldı. Derken siyasal arenayı oldum olası sen, ben, benim oğlanla işgal eden bu kibirli politikacılar bir de baktılar ki alay ettikleri velinimetleri, yani halkmış!

\n

Halk öylesine sahip çıktı ki Fransadaki bu doğrudan demokrasi deneyine, sosyalistler bile şaştı önseçimlerin gördüğü ilgiye.

\n

Fransadaki Sosyalist Parti önseçimlerinin ikinci turu, önümüzdeki pazar. Kazanan, 2012deki resmi seçimlerde, adaylık hakkını halktan almış sosyalist adayolacak.

\n

(*) Literatür Yayınları, 2008

\n\n\n

‘G’ NOKTASI

\n\n\n

Sosyalist Parti, Fransadaki önseçimleri düzenlemek için 3.5 milyon Avro harcadı. Resmi seçmen kartı olan ve 2012de 18 yaşını dolduracak tüm yurttaşların katılabildiği seçimler için 9502 sandık kuruldu. Fransa dışındaki Fransız seçmenler de konsolosluklarda oy kullandı. Önseçimlerde oy veren her yurttaş, 1 Avro ödeyerek masrafa ortak olmayı kabul etti. Sosyalist Parti, hiçbir resmiyeti olmayan halkoylamasında, en fazla 2 milyon kişinin sandığa gideceğini öngörmüştü. 3 milyona yakın katılım, başarıyı zafere dönüştürdü. Mayıs 2012deki cumhurbaşkanlığı seçimlerine sosyalist aday olabilmek için 6 politikacı yarıştı. Aralarından bir kadın, bir erkek finale kaldı: Martine Aubry ve François Hollande. Hangisinin ipi göğüsleyip kendi kendinin adayı sağcı Cumhurbaşkanı Sarkozyye karşı seçimlere gireceği, pazar günü yapılacak ikinci turda belli olacak.

\n

\n\n\n

Fransa, zaman zaman sola oy veren sağcı bir halkın

\n

ülkesidir.

\n

\n

FRANÇOIS MITTERRAND

\n\n

Yazarın Son Yazıları Tüm Yazıları

Adalet pazarlığı! 11 Temmuz 2021
Afra, tafra, mafya 27 Haziran 2021
Kullanışlı düşmanlık 20 Haziran 2021