Eleştirmek Artık Yasak...

04 Ağustos 2011 Perşembe
\n

Üç genel seçim kazanan Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarını eleştirmek artık yasak...

\n

Niye?

\n

Bunu bana sormanıza şaşırdım! Sormuyorsunuz ya zaten, yanıtımın ne olacağını biliyorsunuz! AKPye karşı ters bir düşünce belirtmek yok, yazmak yok, konuşmak yok, hele ağırca bir eleştiri, hiç yok...

\n

Yüzlerce gazeteci niçin tutuklu? Azıcık Tayyip Bey hükümetinin bazı davranışlarını bazı yanlışlıklarını sergiledikleri için. Kimi kitap yazmış, kimi makale, kimi fıkra... Aylar geçer, savcı iddianamesini okur, mahkeme başlar ama bir türlü karar çıkmaz, avukatların sanıkları tahliye istekleri bire karşı iki oyla hep reddedilir...

\n

Gün geçtikçe basın eğlencelik, methiyeci, durmaksızın iktidar övgücüsü bir biçime girdi. Gerçek gazetecilik öldü, ölüyor. Yakın günlere kadar hükümetin iç ve dış politikalarını eleştirenler, yanlışları belirtip doğru yolu göstermeye kalkışanlar, birer birer kenara çekildi, çekiliyor...

\n

En sonunda Genelkurmay Başkanı da görevinden ayrıldı. 250 general, asker içerdeyken ben bu görevi sürdürememdedi. Veda bildirisini dinlerken gözlerim yaşardı. Koskoca generaller sudan nedenlerle hücrelerde yatarken!..

\n

***

\n

Ben son günlerde hep duyarlıktan söz ediyorum. Duyarlı olmak, insan olmaktır, diye de kaç kez yazdım. Yüzlerce binlerce yurttaşın olur olmaz nedenlerle yakapaça alınıp hapislere atılması karşısında bir acı duymamak, bir üzüntü hissetmemek!..

\n

Bu yüzden eli kalem tutan aydınlar düşüncelerini yazmaktan kaçınıyor. Varsa yoksa havadan sudan, denizden, mehtaptan söz et ama sakın AKPnin işlerine burnunu sokma, cızzz!..

\n

***

\n

Ben yaşam boyu yazdım. İktidardakilerin yanlış bulduğum tutumlarını eleştirdim. Sivil olsun, asker olsun, korku duymadım. İnsan gerçek bir yazarsa, yazmasını bilirse, suçlu sayılacak bir duruma düşmez. Hakaret, küfür, aşağılama yapmadan her şeyi sorgulamak olasıdır. Ama en küçük bir eleştiri, birilerinin gözünde büyük suç sayılırsa, o zaman sus kalemini kır, git bir fildişi kuleye kapan!..

\n

***

\n

Ne olacak? Sen sus, o da sussun, öteki hiç ağzını açmasın! Koskoca genelkurmay başkanı bile Söyledim, uyardım ama bir işe yaramadı, en iyisi daha fazla katlanmayayım bu ters tutumlaradiyerek çekilip gitmişse sen, ben, ne diyebiliriz, ne yapabiliriz?

\n

Demokrasi, hem de ileri demokrasi bu demek.

\n

\n\n


Yazarın Son Yazıları Tüm Yazıları

Yağmurda Bir Gün 20 Mart 2014
Seçimlere Doğru 18 Mart 2014
Öykü Gibi 16 Mart 2014
‘Gizli Kalanlar’ 13 Mart 2014