33. Dünya Ritmik Jimnastik Şampiyonası İzmir'de yapılacak

İzmir'de 21- 28 Eylül tarihleri arasında yapılacak olan 33. Dünya Ritmik Jimnastik Şampiyonası'nda sporseverler, bu alanda dünyanın önde gelen takımlarını seyretme imkanı bulacaklar.

16 Eylül 2014 Salı, 11:53
Abone Ol google-news


61 ülkeden sporcuların yarışacağı şampiyonaya Rus Ritmik Jimnastik Milli Takımı, Tarkan'ın "Şıkıdım" parçasıyla katılıyor. Alman Milli Takımında ise, Almanya'nın en iyi ritmik jimnastikçileri arasında yer alan 18 yaşındaki Rana Tokmak var.

GÖSTERİLERİNİ "ŞIKIDIM" İLE YAPACAKLAR

Son yıllarda estetik ve sanatın ön planı çıktığı ritmik jimnastikte dünyanın en iyisi olan Rus Milli Takımı gösterisini Tarkan'ın "Şıkıdım" parçası eşliğinde sunacak. Türk seyirciler bunun yanı sıra, Alman Milli Takımı'nda bir Türk kökenli sporcuyu da izleyebilecekler. Almanya'da teklerde 9 kez gençler şampiyonu, yetişkinlerde de 2012 Almanya ikincisi olan 18 yaşındaki Rana Tokmak, Almanya'nın en iyi ritmik jimnastikçileri arasında yer alıyor. En büyük hedefi 2016'da Brezilya'nın Rio kentinde yapılacak olimpiyatlara katılmak olan Rana'nın çok sayıda ulusal ve uluslararası başarısı bulunuyor. Rana, son olarak bu yıl Alman Milli Takımı ile Beyaz Rusya'nın Minsk kentindeki Dünya Kupasında 5., Fransa'da yapılan Grand Prix'te ise 3. oldu. Rana'lı Alman Milli Takımı, Dünya Kupaları sıralamasında 8. sırada bulunuyor.

TÜRKİYE'YE GİDECEĞİ İÇİN HEYECANLI


Almanya'da Ruhr Bölgesinin Castrop Rauxel kentinde doğup büyüyen ve bir yıldır Stuttgart yakınlarındaki Fellbach Schmiden Olimpiyat Merkezi'nde olimpiyatlara hazırlanan Rana Tokmak, İzmir'deki Dünya Şampiyonası'nın kendisi için özel bir anlamı olduğunu söyledi.

İlk kez Türkiye'de bir yarışmaya katılacağını belirten Rana, "İçimde tatlı bir heyecan var. İzmir'e gideceğim günü iple çekiyorum. Çok sevinçliyim" diye konuştu.

Rana, sadece bir sporcu değil, aynı zamanda başarılı bir lise öğrencisi ve doğup büyüdüğü eyalet olan Kuzey Ren Vestfalya'da (KRV) yıllardır göçmenlere yönelik yürütülen kültürlerarası spor projesi Spin'in (Sport İnterkulturell) de elçiliğini yapıyor.