AKP'nin spor merakı tamamen duygusal

Halterden tenise, eskrimden atıcılığa, badmintondan güreşe kadar birçok spor federasyonunun yönetimini ele geçiren AKP, “güvendiği” yönetimlere 1 yılda 51.2 milyon TL kaynak aktardı.

28 Ekim 2013 Pazartesi, 19:37
Abone Ol google-news
Futbol maçlarında kendisine yönelik tepkileri susturmak için siyasi slogan ve pankart yasağı getiren ve iktidarın bağımsız olması gereken spor federasyonlarındaki kadrolaşmayı gözler önüne seren CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu’nun çalışmasını Cumhuriyet gündeme getirmişti. Erdoğdu, federasyonlarındaki kadrolaşmayı şöyle sıralamıştı:
- Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya: AKP eski milletvekili.
- Eskrim Federasyon Başkanı Müminhan Bilgin: Telekominikasyon Daire Başkanı.
- Badminton Federasyonu Başkanı Murat Özmekik: Milli Gençlik Vakfı üyesi ve Samanyolu Okulları öğretmeni.
- Halter Federasyonu Başkanı Tamer Taşpınar: Spor Genel Müdürü Yardımcısı ve eski İstanbul Spor İl Müdürü.
- Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu Başkanı Haydar Doğan: AKP Tunceli Milletvekili adayı.
- Tenis Federasyonu Başkanı Osman Tural: PTT Genel Müdürü.
- Bocce Bowling Federasyonu Başkanı Ahmet Recep Tekcan: Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Halkla İlişkiler Daire Başkanı.
- Atıcılık ve Avcılık Federasyonu Başkanı Nur Ala Aliş: Başbakan Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın yakın arkadaşı.
- Boks Federasyonu Başkanı Eyüp Gözgeç: AKP Etimesgut Belediye Meclis üyesi.
- İşitme Engelliler Federasyonu Başkanı Osman Aslan: AKP Milletvekili adayı.
- Judo Federasyonu Başkanı Fatih Uysal: Gençlik ve Spor Bakanı Danışmanı.
- Motosiklet Federasyonu Başkanı Bekir Yunus Uçar: Spor Toto eski Teşkilat Başkanı.
1 yılda 51.2 milyon TL!
Spor federasyonlarındaki AKP etkisiyle ilgili tartışmalar sürerken, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın yanıtlaması istemiyle hazırladığı soru önergesine verilen yanıtlar, iktidarın federasyonlara aktardığı parasal kaynağı gün yüzüne çıkardı. Bağımsız 56 federasyonun yanı sıra Spor Genel Müdürlüğü’ne bağlı 4 federasyon bulunduğunu belirten Kılıç, bağlı federasyonların bütçesinin Spor Genel Müdürlüğü tarafından karşılandığını, bağımsız spor federasyonlarına ise ilgili mevzuat gereğince yardım yapıldığını kaydetti. Kılıç, bu çerçevede 2013 yılında 56 bağımsız spor federasyonuna toplamda 51 milyon 269 bin TL bütçe ayrıldığını ifade etti.
Federasyon başkanlarının mal varlıklarıyla ilgili herhangi bir incelemenin yürütülmediğini belirten Kılıç, federasyonların her türlü faaliyet ve işlemlerinin bakanlığına bağlı olduğunu ve bunların bakan oluruyla denetlendiklerini bildirdi. Kılıç, yanıtında son üç yıl içinde, 42 bağımsız spor federasyonunun denetlendiğini de kaydetti.