Christian Eriksen'e kalp pili takılacak

Danimarka Futbol Federasyonu, Finlandiya maçında geçirdiği rahatsızlıkla ölümden dönen Christian Eriksen'e kalp pili takılacağını açıkladı.

17 Haziran 2021 Perşembe, 11:45
Christian Eriksen'e kalp pili takılacak
Abone Ol google-news

EURO 2020 B Grubu ilk maçında Danimarka, Finlandiya ile karşılaşmış ve maçta Christian Eriksen ölümden dönmüştü. Eriksen için Danimarka Futbol Federasyonu'ndan yeni bir açıklama geldi.

Açıklamaya göre kalp krizi geçiren Christian Eriksen'e ICD adı verilen bir çeşit kalp pili takılacak.

Danimarka Milli Takımı'nın doktoru Perşembe günü yaptığı açıklamada, Danimarkalı orta saha oyuncusu Christian Eriksen'in Cumartesi günü Finlandiya'ya karşı oynadıkları EURO 2020 açılış maçı sırasında bayılmasının ardından kalp çalıştırma cihazı takacağını söyledi. 

Doktor Morten Boesen yaptığı açıklamada, "Christian farklı kalp muayenelerinden geçtikten sonra ICD olması gerektiğine karar verildi." dedi. Boesen, "Bu cihaz, ritim bozuklukları nedeniyle bir kalp krizinden sonra gereklidir. Christian öneriyi kabul etti ve plan, aynı tedaviyi öneren ulusal ve uluslararası uzmanlar tarafından da onaylandı."

ICD NEDİR?

"ICD" Implantable (vücuda yerleştirilebilen) Cardioverter Defibrillator (İmplante Edilebilen Kardiyoverter Defibrilatör) için kullanılan bir kısaltmadır. ICD, VT ve VF gibi kalp ritmi bozukluklarını tedavi etmek için özel tedaviler uygular. ICD vücudun içine implante edilir (yerleştirilir) ve otomatik olarak çalışır. ICD, risk altındaki bireyleri potansiyel ölümcül ventriküler aritmilerden kaynaklanan ani kardiyak ölüm (AKÖ)’den korumak için tasarlanmış bir cihazdır.