Down sendromlu çocuklara Passolig engeli

Galatasaray - Sivasspor maçını izlemek isteyen down sendromlu çocuklar ve refakatçi aileleri Passplig kartları olmadığı gerekçesiyle stadyuma alınmadı.

25 Ağustos 2017 Cuma, 21:43
Abone Ol google-news

Hürriyet'te yer alan habere göre, Galatasaray - Sivasspor maçını Galatasaray'ın davetlisi olarak izlemek isteyen down sendromlu çocuklar ve refakatçi aileleri Passolig kartları olmadığı gerekçe gösterilerek stadyuma alınmadı. TFF insanlık ayıbı uygulama ile ilgili açıklama yaptı: İzin verdik ama maça kısa bir süre kaldığı için katılamadılar.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Galatasaray - Sivasspor maçında stada girmek isteyen down sendromlu çocukları, passolig kartları olmadığı gerekçesiyle stadyuma almadı.

Galatasaray, federasyona down sendromlu çocukların girmesi konusunda iki kez başvuru yapmasına rağmen, çocukların passolig kartları olmadığı gerekçesiyle ret yanıtı ile karşılaştı.

 Avrasya Özel Çocuklar Derneği isimli kuruluşun sarı-kırmızılı kulübe çocukların stada çıkması konusunda başvurdu.

 Sarı-kırmızılı kulüp Down Sendromlu çocukların Galatasaray - Sivasspor maçına çıkması ve daha sonra da maçı statta izlemesi adına bir öneri getirdi. Galatasaray kulübü de bu çocukların refakatçileriyle birlikte seremoniye çıkmasını olumlu karşıladı ve gerekli izinlerin verilmesi için TFF'ye başvurdu. TFF Galatasaray'ın bu talebine olumsuz yanıt verip passoligi olmayan kişilerin statta maç izlemesinin mümkün olmadığını belirtti.

 İkinci başvuruya da ret 

Galatasaray aldığı ilk ret yanıtının ardından bir kez daha TFF'ye başvurup özel bir durumun söz konusu olduğunu ve down sendromlu çocukların statta ağırlanacağını belirterek ikici bir yazıyla daha başvuruda bulundu. Ancak TFF verdiği yanıtı değiştirmeyerek bu kez talimatnamedeki madde Galatasaray'a yanıt olarak gönderilerek yabancı uyruklu kişilerin dahi passoligi dahi olmadan statta maç izleyemeyeceğine dikkat çekiyor.

TFF'den down sendromlu çocuklar hakkında açıklama

Galatasaray - Sivasspor maçı için Avrasya Özel Çocuklar Derneği'nde eğitim gören down sendromlu çocuklar ile ailelerini ağırlama ve daha sonra mücadele başında seremonide yer aldırma isteği TFF tarafından kabul görmemesi hakkında Futbol Federasyonu'ndan açıklama geldi.

 İşte Türkiye Futbol Federasyonu'nun konu hakkındaki açıklaması:

 "izin verdik ama maça kıs abir süre kaldığı için katılamadılar"

"Dün oynanan Galatasaray - Demir Grup Sivasspor maçı öncesi Avrasya Özel Çocuklar Derneği'nde eğitim gören çocuklarımızın maça girişleri ile ilgili yaşanan sorun hakkında Yönetim Kurulumuzun haberdar olmasının hemen ardından Galatasaray Spor Kulübü'ndeki yöneticiler ve Passolig yetkilileri ile görüşülerek çocuklarımızın maça girişleri için gerekenler yapılmıştır. Ancak maça az bir süre kaldığından dolayı Avrasya Özel Çocuklar Derneği tarafından katılım sağlanamamıştır. TFF olarak yaşanan aksaklık ile ilgisi olan profesyonel yöneticiler hakkında soruşturma açılmıştır."

"Down sendromlu çocukları Riva'daki antremana ve Milli Takım maçına davet ettik"

"Ayrıca bu sabah Avrasya Özel Çocuklar Derneği ile görüşülerek eğitim gören çocuklarımız Riva'daki A Milli Takım antrenmanına ve Eskişehir'de Hırvatistan ile oynanacak Dünya Kupası grup eleme maçına davet edilmişlerdir. Buna göre; Ay-Yıldızlı takımın 29 Ağustos Salı günü Riva TFF Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nde saat 18.45'te yapacağı antrenmanın özel konukları olacak çocuklarımız, 5 Eylül'de Eskişehir Yeni Stadyumu'ndaki Hırvatistan müsabakasını da Türkiye Futbol Federasyonu'nun konuğu olarak tribünden izleyebileceklerdir."