FIFA'dan Barcelona'yı yıkan karar

FIFA, Barcelona'nın yaptığı itirazı reddetti. Barcelona, Ocak 2015'ten itibaren 2 transfer dönemi boyunca kadrosuna oyuncu katamayacak.

20 Ağustos 2014 Çarşamba, 14:16
Abone Ol google-news

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), Barcelona'nın genç oyuncuların transferinde yaptığı usulsüzlükler nedeniyle verilen iki dönem transfer yasağına yaptığı itirazı kabul etmedi.

FIFA'dan yapılan yazılı açıklamada, FIFA Temyiz Komitesi'nin Barcelona ve İspanyol Futbol Federasyonu'na verilen cezalara itirazı reddettiği bildirildi.

FIFA Disiplin Kurulu, uluslararası transfer ile 18 yaş altındaki oyuncuların kayıt ve tesciliyle ilgili kuralları ihlal ettiği gerekçesiyle Barcelona'ya iki transfer dönemi transfer yasağı getirmiş, İspanyol kulübü bu karara itiraz etmişti.

FIFA, itirazın incelenme süresi boyunca cezayı askıya almış ve Barcelona da Luis Suarez transferi gibi önemli futbolcuları takıma katmıştı.

Karara göre Barcelona, ocak 2015'deki ara transferde ve haziran 2015'te başlayacak olan yaz döneminde yeni transfer yapamayacak.

Kararda, Barcelona'ya 450 bin İsviçre frangı, İspanya Futbol Federasyonu'na da 500 bin İsviçre frangı ceza verildiği, Barcelona'nın 90 gün, İspanya Futbol Federasyonu'nun ise 1 yıl içerisinde cezaya neden olan düzenlemeleri değiştirmesi gerektiği bildirildi.

SÜREÇ CAS'A TAŞINIYOR

İspanya Birinci Futbol Ligi (La Liga) takımlarından Barcelona, FIFA'nın verdiği transfer yasağı kararını, Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'ne (CAS) taşıyacak.

Kulüpten yapılan açıklamaya göre, Katalan ekibi, bu zamana kadar "örnek bir model" olarak övündüğü "La Masia" adlı altyapı spor okulunu hedef aldığını öne sürdüğü FIFA'nın "2015 yılının ocak ayındaki ara transfer ve haziran ayında başlayacak yaz döneminde transfer yapamaz" yönündeki kararına karşı yasal mücaelesini sürdürecek.

18 yaş altı oyuncuların transferi ve kaydında kural ihlali yaptığı gerekçesiyle transfer yasağı getirilen Barcelona, FIFA Temyiz Kurulu'na yaptığı itirazın reddedilmesinden sonra CAS'a gideceklerini bildirerek, "Barcelona, dünya çapında tanınan ve akademik, insani, sportif anlamda örnek alınan Masia ruhuna yönelik bu karar konusunda hemfikir olamaz" ifadesini kullandı.

Barcelona kulübü temsilcileri, FIFA Temyiz Kurulu'nun kararı açıklanmadan önce dün İsviçre'nin Zürih kentine gitmiş ve 4 saat süren bir toplantıda FIFA yetkililerine karşı La Masia'nın çalışmalarını savunmuştu.

Bu arada basın toplantısı düzenleyen Barcelonalı futbolcu Javier Mascherano, FIFA'nın kararına ilişkin sorular üzerine şunları söyledi:

"Yorum yapmak için çok hassas bir konu. Yasalarla ilgili bir konu. Biz futbol oynuyoruz ve bize bu yüzden para ödüyorlar. 4 yıldır formasını giydiğim bu kulüp için La Masia'daki çocuklara çok iyi davrandığını söyleyebilirim. Bu 4 yılda çok fazla çocuk geldi, geçti ve burada oynayabilmek için en iyi oyunlarını sergilemeye çalıştılar. Yapacağım yorum bundan ibaret. Bundan sonrası yasal meseledir ve hassas bir konu olduğundan bilmeden konuşulmaz."