Galatasaray'da divan-ı harp

G.Saray’da Riva ve Florya arazileri için yapılan ön protokol divan kurulunda tartışılırken bazı eski yöneticiler tepkiliydi.

13 Temmuz 2016 Çarşamba, 22:06
Abone Ol google-news

Galatasaray Kulübü’nün Temmuz ayı divan kurulu toplantısı başkan Dursun Özbek’in Riva ve Florya’daki araziler için Emlak Konut GYO ile yaptığı ön protokolün tartışmalarına sahne oldu. Özbek’in sahibi olduğu Point Otel’de yapılan divana kaydı açık 2090 üye olmasına karşın sadece 200 kişi katıldı. Dursun Özbek, Riva projesinin Emlak Konut GYO ile yapılması halinde Galatasaray’ın yüzde 80’lik pay karşılığında 995 milyon 280 bin TL gelir elde edeceğini açıkladı. Özbek ayrıca Florya arazisi de Emlak Konut GYO ile değerlendirilirse Sarı-Kırmızılı kulübün kazancının yine yüzde 80 payla 531 milyon 508 bin 230 TL seviyesinde olacağını duyurdu. Özbek Riva ve Florya projeleri için “Biz bir ön protokol imzaladık. Bunu daha ileriye götürmek için komisyon kuracağız, sonra genel kurula getireceğiz. Onay çıkarsa yapacağız” dedi.

Florya Riva’ya gidiyor

Dursun Özbek şu noktaların altını çizdi

-Kulübün çıkışının Riva’da olduğunu gördüm. Geçmişte camianın önemli isimlerinden oluşan kurulun raporunu inceledim. Adnan Polat döneminde 2 firma ile görüşülmüş, istenen rakamlar verilmemiş. Ünal Aysal döneminde bir ABD’li firma ile görüşülmüş. Raporun içeriği sonrası Emlak Konut GYO ile görüşme gereği hissettim, görüştüm.

-Proje 3. köprü ve 3. havaalanının yapılmasına bağlı olarak değerlendirildi. Riva için Galatasaray’a gelecek para 330 milyon Dolar, yaklaşık 1 milyar TL seviyesinde. Ödeme şekli müzakere ve detay getiren konular. Geç kalmazsak Riva projesi 4 yılda tamamlanacak. Florya, a takım ve altyapının çalışması için yeterli değil. Burayı Riva’ya taşımak istedik

-Florya’nın bizde hatırası var ama yarattığı ekonomik değeri bırakamayız. Burası 3 parsel. Bir plan tadilatı yapılması lazım. Emlak Konut GYO plan tadilatı yapacaklarını söyledi.

‘Bıçak kemiğe dayandı’

-Basına, sosyal medyaya bakıyorum; Riva ve Florya’yı geliştirdik, genel kurula getirdik, onay çıkarsa da yaptık sıkıntı şu; diyorlar ki burayı geliştirdin de parayı ne yapacaksın? Dert orada.. Kulübün mali yapısı ortada. Birinci yapacağım şey bankalara olan borçları kapatmak. Senede 120 milyon TL faiz ödüyoruz yani her 5 senede bir Riva, her 5 senede bir Florya yiyoruz. Artık bıçak kemiğe dayandı.

-Eski başkanımız Selahattin Beyazıt’ı örnek alıyorum 1976’da Riva’yı almış. Gelen paradan yeni bir arazi alıp kulübün çantasına koymak istiyorum. Projelerin içinde belli alanları sabit kira geliri almak için Galatasaray’ın uhdesinde tutmak istiyorum.

-Bu projeler, Galatasaray’ın 111 yılda geldiği yerden sportif başarıyı daha ileri götürmek için. Sağlanan gelirle başarıyı yukarıya taşıyacak finansman kaynağını buradan kullanacağız.

‘Önü açık G.Saray bırakacağım’

-Bu çalışmaları süratle yapmamız lazım. Keşke 5-10 sene evvel başlasaydık bugün daha rahat pozisyonda olurduk. Bu projelerin ömrü, hayata geçmesi, nakit akışı 4-5 senede olur. Ama benim görev sürem 2 sene sonra bitiyor. Benden sonraki yönetime kaynakları hazır önü açık bir Galatasaray bırakmak istiyorum.

‘G.SARAY’IN 2. ŞANSI YOK’

IŞIN ÇELEBİ:

100 yılın birikimi olan Florya ve Riva’yı elden çıkarıyoruz peki haklarımızı koruyor muyuz? Bu işi kaybedersek Galatasaray’ın 2. bir şansı yok. Dursun Özbek’in Emlak GYO ile tek başına görüşmesi büyük hatadır. Gayrimenkullerin MR’ı çekilip camiaya sunulmalıydı. Biz 2010’da 500 milyon doları kabul etmedik, şimdi bize 343 milyon dolar teklif ediliyor. 3. köprü ve 3. havaalanı bitince 5 sene sonra Riva’nın geliri 1 milyar dolara çıkacak. Florya’da öncelik hakkı bizim, ama biz burada 300 milyon dolarlık gelirden vazgeçiyoruz

 

AHMET ÖZDOĞAN:

Bizim en önemli asetimiz stadımız. Aslanlı yolda bir viyadük çalışması var. Metroyu kapatıyorlar. Nasıl gelecek bu taraftar? Devletin son 5 yılda bize gösterdiği tutum kabul edilemez. Yönetim statta maç oynamamak dahil her hakkını kullanmalı. Bu stat bize TOKİ tarafından yapıldı. Özbek bize Riva için 1 milyar TL’ye yakın gelir elde edeceğimizi söyledi. Emlak Konut’un Riva için söylediği gelir 389 milyon TL..

HAYRİ KOZAK:

2090 divan üyemiz var, sadece 200 kişi burada. Herkes, hatta siyasiler bile birlik-beraberlikten bahsediyor, 500 kişi şuraya gelemiyor kardeşim. Emlak Konut GYO aptal bir firma değil. Stat açılışı sırasında TOKİ’ye karşı ciddi bir mücadele verdim. Beni, kulübümün menfaatleri ilgilendiriyor. Sağlıklı mukavele yapılmak kaydıyla neden bu işe girmeyelim diyorum. Kaynak gelmiyor, sponsor girmiyor, nereden gelecek bu para? Bir yol aramak lazım, başkan da bir yol açmış. Daha hâlâ stadı alamadık, 12 dava var.

 

 

 

ÖZBEK-ÖZTÜRK KRİZİ

Galatasaray’ın eski yöneticisi Adnan Öztürk, Dursun Özbek ve yönetimini sert sözlerle eleştirdi. Öztürk, “Dün şirket hisselerini satan, banka borçlarını buna rağmen çevrilemez hale getiren zihniyet, bugün tarihinin ilk gayrimenkulünü bir anlamda nakite çevirmek istemektedir.

Bu dönem, ya bizim tüm sıkıntılarımızı aşıp hak ettiğimiz yere gelecek şekilde planlı, belli bir stratejiye bağlı, şeffaf ve disiplinli bir şekilde yapılacak ya da diğer gayrimenkullerin satılacağı felaket dönemini başlatacaktır. Bu kadar hayati bir kararın, genel kurula getirilmeden, başkanın tek başına kullanacağı inisiyatifle başlatılmasını kabul etmem mümkün değil. 3 üyesi istifa etmiş bir yönetim kurulunun bugüne kadar verdiği sözleri yerine getirmekle ciddi zorlanan başkanımızın inisiyatifiyle böyle bir karar vermesini doğru bulmamakla beraber, anladığım, Riva için atılmış imzaları da yok saymakta mümkün değildir” dedi. Özbek ise Öztürk’e “Adnan Öztürk’ü dinledim ama o beni dinlememiş. Hayretler içindeyim. Biz bir ön protokol imzaladık. Bunu daha ileriye götürmek için komisyon kuracağız, sonra genel kurula getireceğiz. Onay çıkarsa yapacağız” yanıtını verdi.