TFF Yönetim Kurulu'ndan tarihi kararlar çıktı

Ankaragücü, Kayseri, Malatya ligde kalacak ve gelecek sezon 21 takımla oynanacak, yabancı sınırlaması rafa kalktı.

29 Temmuz 2020 Çarşamba, 14:34
TFF Yönetim Kurulu'ndan tarihi kararlar çıktı
Abone Ol google-news

TFF'nin tarihi yönetim kurulu yapıldı. Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu'nun da katıldığı  TFF Yönetim Kurulu toplantısında Kulüpler Birliği Vakfı'nın 'Küme düşme kaldırılsın' tavsiyesi masaya yatırıldı.

Resmi açıklama yapılmamasına rağmen, toplantıdan 21 takımlı lig kararı çıktı. TFF, Kulüpler Birliği'nin kararına uymuş oldu. Yabancı sınırlamasının da 1 yıl ertelenmesi konusunda ön karar alındı.

Yeni uygulamaya göre önümüzdeki sezon 4 takım küme düşecek, ancak bir alt ligden 3 takım gelecek. Böylelikle lig 20 takıma sabitlenecek.

Federasyonun bu kararında Beşiktaş, Kasımpaşa ve Fenerbahçe kulüplerinin etkili olduğu öğrenildi.

TFF'nin alınan tarihi kararla ilgili yaptığı basın toplantısına Bakan Kasaoğlu'nun yanı sıra Kulüpler Birliği Vakfı başkanı Mehmet Sepil de katıldı.

BAKAN KASAPOĞLU: GELECEĞİMİZ İÇİN

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, TFF Yönetim Kurulu toplantısının ardından, “Bir ve beraber olduğumuz müddetçe ne kadar farklı düşüncelerimiz olursa olsun amacımız Türk sporunun çıkarları olduğu müddetçe başaramayacağımız bir şey yok” dedi.  Riva’da dünyanın en gelişmiş spor eğitim merkezlerinden birini açacaklarını ifade eden Kasapoğlu, “Gerek olimpik gerek paralimpik alanlarda hizmet verecek bir tesis. Biliyorsunuz, federasyonlarımızda görüş noktasındaki değerlendirmeleri yaptık. Bu çerçevede biliyorsunuz gerek salgın sürecinde ve sonrasında bu anlamda işbirliklerimiz devam edecek. Bir ve beraber olduğumuz müddetçe ne kadar farklı düşüncelerimiz olursa olsun amacımız Türk sporunun çıkarları olduğu müddetçe başaramayacağımız bir şey yok. Ülkemizin bu salgın sürecindeki performansı hakikatten çok ama çok ileride. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ortaya konulan bu süreç tüm gelişmiş ülkelere model olacak nitelikte ve pek çok alanda liderliğini ispat etmekte. Bu sürecin etkilediği en önemli konulardan biri spor. Gerek ulusal, gerek uluslararası anlamda şampiyonaların iptal edilmesi durumlarıyla karşı karşıya kaldık. Bu süreçte liglerin ertelenmesi söz konusu oldu. Hamdolsun ki tüm paydaşlarımızın iş birliği sayesinde hemen hemen bitirme noktasına geldik. Bunun sonucunda fedakarlık ortaya koyan federasyonumuzu ve yönetimi gönülden kutluyorum. Bu süreçlerin özellikle sporda ve her alanda olan iddiasını sporda da her gün bir adım gitme felsefesinde. Cumhurbaşkanımızın spora verdiği önem ve değer gören anlayışıyla 18 yılda gelen mesafe herkesin takdirle izlediği, altyapısıyla ve sporcu profiliyle geldiği nokta çok önemli. Biz bu salgın sürecinin başından itibaren bu süreci spor camiası olarak fırsata dönüştürme ihtiyacımız olduğunu ortaya koyduk. Bugün TFF’nin ev sahipliğinde verimli ve bereketli geçen bu toplantıda alınan kararlarda, bu sürecin sadece Süper Lig’i değil amatöre kadar, bugünlerini değil yarınlarını kurtarmaya ve geliştirmeye yönelik önemli bir takım kararları da federasyonumuz almış oldu. Dün Kulüpler Birliği Vakfı bir toplantı gerçekleştirdi. Bu toplantıda beni duygulandıran ve mutlu kılan tablo söz konusuydu. Kulüplerimizin gösterdiği dayanışma ruhu, birlik beraberliğin ne kadar güçlü olduğunu göstermiş oldu. Pandemi sürecindeki durumun ve sporumuzdaki üretim çok önemli. Ben sporun tüm paydaşlarına ve milletimize hayırlar getirmesini diliyorum. Bu vesileyle halkımızın bayramlarını tebrik ediyorum” dedi. 

Tarihi kararı ise TFF Başkanı Nihat Özdemir açıkladı. Özdemir, yaptığı açıklamada "Kulüpler Birliği'nden bize bir teklif geldi. Pandemi süreci ve ekonomik krizin getirmiş olduğu yük dolayısıyla 2020-2021 sezonunun 21 takımla oynanmasını kararlaştırdık. Ayrıca, TFF 1, 2 ve 3'ncü liglerde ligden düşürmeyi kaldırdık" dedi. Nihat Özdemir, Kulüper Birliği'nin yabancı oyuncu kuralıya ilgili yaptığı başvurununda oy birliği ile kabul edildiğini belirterek yeni kuralın 2021-2022 sezonunda uygulanacağını söyledi. 

Nihat Özdemir, harcama limitlerinin transferin ilk günü 4 Ağustos'ta açıklanacağını belirtti.

BAL KARARI

Tescil edilen Bölgesel Amatör Lig’de  (BAL) lider ile arasında en fazla 3 puan bulunan takımların TFF 3'üncü Lig’e yükselmesine karar verildi. Bu kapsamda 3'üncü Lig'e yükselen ekipler şöyle: Siirt İl Özel İdaresi Spor, Adıyaman 1954 Spor, Ceyhanspor, Isparta 32 Spor Kulübü, Karaman Belediyespor, Belediye Kütahyaspor, Edirnespor, Tekirdağspor, Çengelköyspor