"Türkiye satranç ülkesi olma yolunda ilerliyor"

Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) Başkanı Gülkız Tulay, Türkiye'nin bir satranç ülkesi olma yolunda ilerlediğini söyledi.

15 Eylül 2018 Cumartesi, 13:39
Abone Ol google-news

Kocaeli'nin Gebze ilçesinde devam eden Dünya Gençler Satranç Şampiyonası nedeniyle kentte bulunan TSF Başkanı Tulay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dünya Satranç Federasyonunda çocuk olimpiyatı olarak geçen 16 Yaş Olimpiyatı'nın kasım ayının son haftasında Konya'da düzenleneceğini belirtti.

Türkiye'nin bu organizasyona 4 ya da 5 takımla katılacağını dile getiren Tulay, yaklaşık 35 ülkenin de olimpiyatlarda yer alacağını kaydetti.

Tulay, Türk sporcularının böyle önemli bir organizasyonda "hamle" yapmasının önemine değinerek, "2019 Avrupa Kadınlar Satranç Şampiyonası'nı ülkemizde düzenleyeceğiz ve 18 yaş altı sporcuların katıldığı 2020 Avrupa Yaş Grupları'nı da yine ülkemizde yapacağız. Özellikle son 4-5 yılda Türkiye'de satranç çok yaygın hale geldi. Ülkenin tüm illerine ve birçok ilçeye hatta bazı köylere satranç sporunu yerleştirdik. Bizim uluslararası organizasyonun yapılmasının en önemli nedeni yerel yönetimlerin desteğini almaya başladık." diye konuştu.

"Kocaeli'de gerçekleştirilen Dünya Gençler Şampiyonası'na 263 sporcu katıldı, bu bir rekor"

Türkiye'de bugün 17 tane Uluslararası Açık Satranç Turnuvası yapıldığını, bunların 15 tanesini belediyelerden destek alarak yaptıklarını anlatan Tulay, verilen desteklerle satranç sporunun Türkiye'de önemli noktalara geldiğini vurguladı.

Tulay, satranç sporunda Türkiye'nin dünyada iyi bir yerde olduğunu belirterek, "Kocaeli'de gerçekleştirilen Dünya Gençler Şampiyonası'na 263 sporcu katıldı, bu bir rekor. Türkiye'de bir organizasyon yapıldığında tüm sporcular, ülke federasyonları biliyor ki 'Herkes çok memnun olacak'. Bu nedenle Türkiye bir satranç ülkesi olma yolunda çok güzel ilerliyor." şeklinde konuştu.

23 Eylül-6 Ekim tarihlerinde Gürcistan'ın Batum kentinde düzenlenecek 43. Dünya Satranç Olimpiyatı'nda kadın ve erkek milli takımının yarışacağını dile getiren Tulay, organizasyonun çok güçlü olduğunu, Türkiye'nin de 2012'de bu organizasyonu yaptığını anımsattı.

Tulay, olimpiyatlar için gerekli çalışmayı yapan sporcuların, ellerinden gelenin en iyisini yerine getirerek ülkelerini temsil edeceklerini sözlerine ekledi.

Türkiye, son 13 yılda bir satranç olimpiyatı, 18 dünya şampiyonası, 6 Avrupa şampiyonası, 2 Akdeniz şampiyonası, 3 Grand Prix ve 3 Dünya Satranç Federasyonu Kongresi'ne ev sahipliği yaptı.